• Uthalstrim

    Publicerad av dala på 2 oktober, 2000 vid 09:56

    Är det någon som vet var man kan köpa endast clamcleaten CL244 (se bild)
    Finns det någon båtsports butik som tar in den i Sverige?
    Priset borde ligga runt en hundring.

    Hjertman har den inte.

    Vill inte ha ett komplett kit för 800:- som surfbutikerna säljer. (grymt överpris)

    anonym-anvandare svarade 24 år, 5 månader sedan 4 Medlemmar · 3 Svar
  • 3 Svar
  • martin

    Medlem
    2 oktober, 2000 vid 10:12

    Såna där grejor brukar ju sitta på gamla bommar från pråmtiden. Rota fram en gammal Dufour-bom och plocka av dem. (Hittar du ingen är det väl bara att åka ut till något höstöde sommarstugeområde och botanisera bakom uthusen, hehe).

  • swe876

    Medlem
    2 oktober, 2000 vid 13:54

    Om jag inte minns fel ligger clamcleaten på en tvåhundring stycket. Det finns nog ingen båtbutik som har dom inne men de kan för det mesta ta hem mot beställning. Om du plockar cleats från någon gammal pråmbom så se till att det inte är plastcleats som det ofta var på den gamla goda tiden. Plast har en tendens att vara mjukare än metall… och därmet möjligt att slita ut ganska fort.

    800 spänn för två clamcleats och några block låter ju helt absurt?!? Vad är det för superblock du får med då?

    /Jona

  • anonym-anvandare

    Medlem
    4 oktober, 2000 vid 09:36

    använd spännband

Logga in för att svara.

Installera Surfzone som app?
PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

Surfzones app (PWA) har installerats.

Push notification permission blocked in browser settings. Reset the notification settings for website/PWA

Registrera dig

Använd ditt Facebook-/Googlekonto.

Eller e-post

[RM_Form id='2']

Välkommen

Ny diskussion i forum

Du måste vara inloggad för att skapa nya diskussioner.