Senaste nytt › Forums › Vindsurfing › Konfen Vindsurfing › Slipa cellplast?
-
Slipa cellplast?
Publicerad av hesse på 25 februari, 2002 vid 20:28Nån som har nåt bra sätt att slipa till ett cellplast block efter utskärning?
Funkar det med en el-hyvel eller smälter det bara? någon som vet?kapten-k svarade 23 år sedan 4 Medlemmar · 7 Svar -
7 Svar
-
Det beror lite på vilken typ av foam du har. Riktigt fin byggfoam (sånn som växer vid byggen) går fint att slipa med vanligt sandpapper.
-
Tjena mig veterligt så går det bra att köra elhyvel ifrigolit, själv bygger jag i styrofoam (blått från bygge)
och kör med elhyvel, surformrasp (var försiktig), sandpapper, slipnät och även s.k dragon skin för att slipa kanterna runda.
Ett tips är att alltid provköra på en liten blockbit som du provar dig fram på, exempelvis förde jag elhyveln för snabbt över blocket först när jag provkörde vilket gör att hyvelskären inte hinner skära ett rent snitt utan river skum.
Lycka till -
går bra men det blir VÄLDIGT stökigt, och man river skummet ganska lätt.
skär så mycket du kan med tråd och slipa sen för hand, är mitt tips -
Går det att köpa dessa blåa block på tex ett byggvaruhus?
Nån som har ett bra sätt att bygga en värmetråd på? själv har jag testat med bill laddare och elgitarr strängar men
det är lite för högt motstånd i strängen så den blir för var och bränner av. -
För lågt motstånd menar du väl? Om den brinner av? fixa nåt så du kan sänka strömmen. Det bästa är att använda nån speciell tråd, tror det heter kanthal tråd, men jag vet inte säkert. det funkar med pianotråd från järnaffären oxå.
-
ja just det för lågt motstånd blir det. sänker man motståndet så blir det en högre ström I=U/R eller vad det nu var.
Jag får ta och prova med piano tråd och fixa lite motstånd.tack för tipset.
-
Du kan också prova att bara använda en längre tråd så brinner den inte av lika lätt när man skär, försök också fixa nåt så tråden hålls någorlunda rak, annars kan man använda en kompis som skär på andra sidan.. använd mallar av tex trä så du skär ut rocker´n rätt.
Logga in för att svara.