Jag börjar lessna på alla felaktiga vindprognoser!
Enligt kvällsprognosen uppges t ex att följande dag kommer erbjuda SW 7-11, förväntningarna skruvas upp och bilen packas i ordning tidigt på morgonen innan man drar iväg till jobbet. På väg till jobbet känns något inte riktigt bra, det är inte riktigt den ”krydda” i vinden man hade förväntat sig.
Väl framme på jobbet, kikandes på alla ”vindsidor” inser man att prognosen för dagen ändrats från SW 7-11 till smått irriterande S 1-4 eller liknande istället.
Det är väl OK om det inte blåser, men när man fått indikationen om att det skall blåsa och således legat och fantiserat hela natten om surf dagen efter, känns det extra tungt med ”punka”. Att man dessutom stigit upp sisådär 1.5 h tidigare än vanligt för att tjäna in en timme på flexen och kunna dra tidigare, gör inte saken bättre.
Ur surfsynpunkt var bättre att plugga!
Någon som känner igen sig?
Missförstå mig inte som en bitter människa……bara en surfare med grym abstinens. Saknar en heldag med fullt tryck i 5.5 hela tiden.
/André