Senaste nytt › Forums › Vindsurfing › Konfen Vindsurfing › Tjejfråga, midjesele
-
Tjejfråga, midjesele
Publicerad av toka på 2 september, 2003 vid 08:56Hej!
Jag behöver lite erfarenhetstips från er andra tjejer. Jag använder idag min sambos avlagda sittsele som dessutom är för stor. Ny sele känns onekligen som nästa utgift att satsa på. Jag har provat en del midjeselar men märker ofta att de är för raka för mig. Det trycker åt på både höftbenen och revbenen om den ska sitta riktigt bra i midjan.
Jag har sett att en del märken har tagit fram tjejmodeller och tänkte höra om någon har testat och märkt någon skillnad?! Det är ju inte det lättaste att hitta en surfaffär i Sverige (bor i Gbg) som tar in ett så stort tjejutbud så man kan prova, direkt…suck!
Vad kör ni med och hur tycker ni det funkar?anonym-anvandare svarade 21 år, 7 månader sedan 9 Medlemmar · 14 Svar -
14 Svar
-
Ja, just det. Glömde!! Mintgrönt och ljuslila har aldrig varit läckrare…
Du vet vad som står på julklappslistan nu! -
Jag har en Da Kine Wahine som jag tycker passar jättebra. Fick dock köpa den i Danmark..
Kanske att en riktigt liten midjesele kan fungera bra till dig, men så små storlekar finns ju aldrig.. Men i Danmark fanns tjejmodellen t o m i S, Dunken skulle kunna ha den som armband
Du kan få testa min om du vill (bor också i Gbg), om du gillar den så kanske du kan beställa en hos generalagenten?/Kris
krissurf@yahoo.se -
Tittade på en midjesele till mina småsorkar och Da Kine Wahine är så liten att de skulle kunna ha den… de är sju och åtta år. Annars finns flera av Da Kines selar i bra storlekar, de är dessutom ganska nätta i alla fall Wahine och Nexus.
CharlieB
-
Ta en titt på den här sidan:
http://www.uniquestore.nu/sutjej.htm
Finns en sele från Windsurfing Hawaii, speciellt anpassad för mindre seglare med formbar platta.
Kanske kan det vara något./André
-
Här finns en länk där du kan beställa. Läste att en annan på konfen betällt och det gick bra. Tänker själv beställa en tjejsele (antagligen Nexus) till min käresta men det får nog bli till Jul (hur kul ar det att få surfgrejor mitt i vintern… ja ja)
http://www.htmaui.safewebshop.com/html/windHarness.html
CharlieB
-
Har oxå en fråga om tjejer… e’ alla tjejer som surfar upptagna? Hade ju vart drömmen o hitta en tjej som redan surfar… he he
-
Problemet är egentligen inte att hitta en tillräckligt liten storlek, utan mer att de flesta är just raka över midjan. DaKines såg ju bra ut på bilden. Verkar lite lägre i fram än över ryggen, vilket skulle kunna funka bättre för revbenen. Hade varit kanon om jag kunde prova din först, Kris. Kanske går att ordna nåt i nästa vecka?! Jag hör av mig på din mailadress. Det känns liksom som att man vill prova lite innan man lägger ut 1000 spänn till…
-
Wallen får/eller kan ta hem North Elle classic som är alldeles ny och byggd för tjejer!
Hittar inte så mkt info om den, men du kan ju alltid ringa WallenActiveSports och fråga dom!
031-181888 -
först trodde jag det handlade om
att tjejerna ville ha rosa och lila selar med
blommor på. -
Har också en Da Kine Wahine som jag kan sälja för en billig peng. Den har några år på nacken, men är i bra skick….
-
Ja, det är inte billigt med hängselar.. Hör av dig bara om du vill låna, jag seglar inte nu så mig passar det när som.
-
Prova: http://www.surfcompaniet.se/ (Fiskebäck, Gbg).
Eller: http://www.surfersworkshop.com/ (Malmö).De säljer ProLimit-selar, som ska göra en tjejmodell som heter ”Ladies Waist” (se bild).
Logga in för att svara.