Senaste nytt Forums Kitesurfing Konfen Kitesurfing Reglerna/tipsen sökes!!!

  • Reglerna/tipsen sökes!!!

    Publicerad av anonym-anvandare på 27 september, 2003 vid 10:49

    Tja!

    Minns att några (tror det var Ingo och Mathias F el. ngt sådan) plitade ihop et kompendium där de samlade allt de tyckte var viktigt för kitesurfare att veta och tänka på för att slippa olyckor, skador
    etc. Jag tror de brukar dela ut detta till folk på sina kurser. Efter en galen (och skitklantigt självförvållad) olycka jag hade på Lanzarote i Söndags som slutade 2m från säker död (eller åtminstonne förlamning) känner jag att det kanske vore läga att revidera säkerhetstänkandet lite. Jag vet vad som gick fel och kommer inte göra samma misstag igen men då jag tillhör dem som lätt tappar omdömmet lite när det blåser i knutarna och magsuget kommer skulle det vara bra att kolla igenom ”de lärdas visdomsord” och stämma av det mot hur man själv gör.

    Så vart letar man för att hitta dem (eller annan relevant info)?

    -Kjams
    //Justyna

    Ps. Klarade mig undan med ordentliga skrapsår och blåmärken så allt gick otroligt nog bra. Ds.

    Pandenalsmäktiga svarade 21 år, 5 månader sedan 12 Medlemmar · 31 Svar
  • 31 Svar
  • cabbe

    Medlem
    27 september, 2003 vid 11:00

    Tjejen höll på att flyga in i stenpiren vi Askim igår. Det såg ruskigt ut. Det är grymma krafter i draken och övnig och sunt förnuft är en bra regel innan man ger sig ut bland andra kitare eller badare.

  • rambo_johnson

    Medlem
    27 september, 2003 vid 18:10

    använd huvvet är mitt enda tips kitesurfing är livsfarligt!

  • zoolander

    Medlem
    27 september, 2003 vid 19:06

    inte farligt om man jämför med rambos kräjzi skogsrajder…

  • anonym-anvandare

    Medlem
    28 september, 2003 vid 22:56

    Men SNARK! mad.gif

    Och det jag efterfrågade var naturligtvis sarkasmer och övertydliga sanningar! Det kan inte ha slagit någon att man kan hålla käften när man inte har annat än drygheter att bjuda på (eller skaffa en vettigare sysselsättning a la frimärksamling el. dyl att fylla sin ynkliga tillvaro med).

    Mattheten är total inför alla dessa pruttlika komentarer som ”var förnuftig” och ”använd huvudet” bla, bla, bla!

    Orkar inte ens svara med de otrevligheter alla ni dryga fanskap där ute förtjänar! Vill man svara på ett inlägg tillhör det allmänt hyffs att man läser igenom inlägget och sedan svarar på de frågor som ställts. Övrigt moraliserande etc kan inte vara annat än självhävdelse och har man behov av sådan bör man snarast söka upp en terapeut!

    Jag är mycket tacksam över all relevant information folk kan bistå med (annars hade jag ju inte frågat-DUH). Övriga bör vara medvetna om det totala ointresse med vilket deras komentarer behandlas!

    //Justyna

    PS. Supertack till alla hjälpsamma själar där ute, ni vet vilka ni är. smile.gif Ds

  • anonym-anvandare

    Medlem
    28 september, 2003 vid 23:55

    prova kite.nu tror de finns där eller så kan du söka på kiteboardng 10 commandments eller nått sånt gött.

    prova kiteforum.com, du hittar dem garanterat där någonstans.

  • patrikol

    Medlem
    29 september, 2003 vid 06:54

    Håller med dig i mångt och mycket men innan man tycker någonting överhuvudtaget om andras beteende på Steffo, skall man kanske göra det mest elementära i ett forum, registrera sig och inte fega bakom anonymiteten, stå för vem du är och vad du säger så kanske någon tar dig på allvar. Det tar cirka 30 sek. ooo.gif

  • gugge

    Medlem
    29 september, 2003 vid 08:27

    Alltså, så vitt jag har förstått menar Rambo att man skall använda huvudet, inte kroppen när man slår i backen.

    Eller?

    Bara dom hårda vet!

  • anonym-anvandare

    Medlem
    29 september, 2003 vid 08:32

    HUGO – SÖK HJÄLP!

  • kitelife

    Medlem
    29 september, 2003 vid 08:36

    eller så kan du ju ”söka hjälp” anonym… om du inte klarar att ta rambom med en nypa salt och ett leende på läpparna ; )

  • dmp

    Medlem
    29 september, 2003 vid 09:20

    Håller me… fan va alla e alvarliga o serilösa… folk som rambo gör juh att man får sin dagliga skrattmuskel gymnastik.. =) Mer oseriöshet åt folket..

    //Jake
    ************************
    http://www.kitepower.se

  • melker

    Medlem
    29 september, 2003 vid 09:43

    Rambo fick hjälp efter Vietnamkriget men de amerikanska läkarna kunde ínte bota hans förvridna hjärna efter all tortyr av gulingarna. Det är en tragisk historia. Läs på innan ni uttalar er om en härjad man som han. Börja med boken tvekampen, där skall ni finna svar. Och om ni inte läser på så kan det gå för er som för polisen som försöker raka rambo i just tvekampen !!! Just precis – inälvorna pumpade ut likt innerslagen på ett punkterat bildäck.

    Så nu är det slutlekt. passa er !

  • gugge

    Medlem
    29 september, 2003 vid 10:34

    Bäst att byta ut lin kniven mot en äkta Rambo kniv. Finns det föresten en sele som en sån kniv passar på?

    Tacksam för svar.

    _______________
    Vilsen och rädd!

  • zoolander

    Medlem
    29 september, 2003 vid 11:11

    ja, det är fasiken dumt att ge sig på sådana som mig.. 3% fett och 1% hjärna..

    va inte så jävla seriösa.. jo sammela bitch!

    och jag tycker faktiskt inte att vi ska ta upp det här med rambos psykoterapi.. ni/vi kan riva upp VÄLDIGT djupa sår!

    så mitt rå till alla här på steffo och speciell DU kitebruden är at chilla lite!

  • anonym-anvandare

    Medlem
    30 september, 2003 vid 16:26

    hittade detta på ikorg.com fast det är ganska självklara saker och kanske inte xakt vad du var ute efter:

    IMPORTANT ! : New kiteboarders MUST LEARN KITEBOARDING with a qualified instructors. Advices below can not be taken into consideration seriously without having taken lessons and learnt the primary SAFETY RULES.

    Kiteboarders must never launch at less than 60 meters from any hard objects.
    Check weather forecast before every session.
    Before rigging and launching, kiteboarders must evaluate the force of the wind and use an appropriate kite size.
    Use fonctional safety systems.
    Execute a preflight check before each session.
    Never over estimate your skill level.
    Always wear a helmet, life jacket, harness, and a wet suit.

  • anonym-anvandare

    Medlem
    9 oktober, 2003 vid 11:52

    Oki. Sedan när är man anonym om man skriver under med sitt eget namn??? Kanske kräver du efternamnet oxå (Svensson var det) eller anses ett ”steffoalias” mindre anonymt än ens riktiga namn och hur får du i så fall ihop det ressonemanget?

    Ber i övrigt om ursäkt, tog kanske i lite väl hårt sist. Vill dock påpeka att jag faktiskt just kommit ur en riktig nära-döden-upplevelse. Hade det tagit en millisekund till att releasa kiten hade jag varit mos, på riktigt! Jag var alltså ute efter lite hjälp men fick mest luft av folk som säkert skulle kunnat bidra med det eftersökta. Sorjligt som fan och (tycker jag) faktiskt rätt drygt.

    För de som undrar kan jag tala om att ja, jag har gått kurs, kitat i ett år sedan dess och jag gör självklart inte grejor jag förutser vara potentiellt livsfarliga! Ibland har man dock otur och det är inte alltid man själv ”ser” detsamma som andra gör i en given situation. Hade alltså hoppats på att folk skulle vilja bjussa på lite faktisk eftarenhet, men nähä, tji fick jag.

    //Justyna SVENSSON

Sida 1 av 3

Logga in för att svara.

Installera Surfzone som app?
PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

Surfzones app (PWA) har installerats.

Push notification permission blocked in browser settings. Reset the notification settings for website/PWA

Registrera dig

Använd ditt Facebook-/Googlekonto.

Eller e-post

[RM_Form id='2']

Välkommen

Ny diskussion i forum

Senaste nytt Forums Kitesurfing Konfen Kitesurfing Reglerna/tipsen sökes!!!

Du måste vara inloggad för att skapa nya diskussioner.