Senaste nytt › Forums › Kitesurfing › Konfen Kitesurfing › Fråga till MR UDS!
-
Fråga till MR UDS!
Publicerad av piloten på 18 februari, 2004 vid 11:55Patrikol:
Funkar bungee retainern på UDS ok? hatar att trilla ur loopen. Händer ibland när jag startar i för lite vind.
Den ser så j-la flimsig ut. Som om den varken gör från eller till.
Annars ser ju UDS ut att aega en hel del./Andreas
patrikol svarade 21 år sedan 19 Medlemmar · 126 Svar -
126 Svar
-
Det finns uttag för den på kroken, har inte själv någon så jag vet inte hur bra eller dåligt den funkar. Hör med Michell på kiteshoppen han har kanske provat med en, frågan är väl om det behövs du kör ju 95% utan att vara ihookad. Det påstås ju att du hoppar minst lika bra till och med högre unhooked.
-
Hur funkar det då? Det måste ju bli en jävulsk massa slack på baklinorna.
-
Ja, jag fattar fortfarande inte heller vad som händer med baklinorna när man är unhooked. Hur kan man överhuvudtaget styra kiten? Enlighten me Patrik!!
Paul
-
Slacket på baklinorna bestämer du själv över bara att dra bommen emot dig.
-
Man är aldrig unhooked m,ed Uds det är en omöjlighet, Chickenloopen i= Fast loop, Cickenloopen ur är=Chickenloop i på det gamla systemet därför är chickenloopen något större än på det gamla systemet.
-
Vad det gäller Peps och andra avancerade åkare som bla. gör handlepasses så är det inte möjligt att göra med UDS så därför använder inte dom UDS men till oss vanliga kiteare så är det suveränt! Direkt maxdepower på sekunden. Vilket kan vara bra speciellt för nybörjare och medelgoda åkare. Sen kan du ju aldrig bli hängande med maxdrag och inte veta om du skall släppa skiten eller ej för du är alltid fast med frammlinorna i selen.
-
Jag menade inte unhooked, jag menade ”unchickend”.
Paul
-
Men du säger att man kör 95% med chickenloopen ur? Har man inte full depower då?
-
Kan du inte ge oss en förklaring en gång för alla! I minsta detalj, schyrro??
Paul
-
Nej absolut inte. Bara om du vill full power eller full depower det beror på var du har bommen någonstans.
-
Du skrev vid något tidigare tillfälle att depowerfunktionen
på UDS inte är riktigt så simpelt som att baklinorna blir helt slaka utan att det är lite mer avanserat än så.
Jag har själv märkt när jag skidkitar & vinden brallar i lite extra, när jag fått faart!! på skidorna då ökar kraften i kiten
så jag depovrar så baklinorna blir helt slaka men kraften minskar ganska marginnelt tycker jag så man får verkligen kanta järnet & nästan ligga ner för att inte bli hasandes i sidled & tappa höjd. Funkar UDS enligt någon ytterligare metod än vad slaka baklinor kan åstakomma vad är isåfall hemligeten med UDS metoden, jag är nyyyfiken. -
En annan fråga…
Med UDS kan man släppa bommen helt (eller delvis)?
Eller får man ”full de-power” i ett nafs då?
Om det är så, innebär det inte att man måste ”hålla i” draken med armarna hela tiden? -
Ja jag fattar inte det riktigt heller. Patrik vi får väl ut och testa prylarna så fort du fätt din nya dräckt!
-
Blir betydligt bättre med UDS men visst kan du ändå bli släpad om det blåser rejält. VAr någon här som provat på snö och var helt lyrisk över hur bra det funkade på snö.
-
Ja du måste hålla i bommen om du är ”UDSunhooked” men inte om du hookar i chickenloopen. Då är det ju som de gammla systemet.
Logga in för att svara.