Senaste nytt › Forums › Vindsurfing › Konfen Vindsurfing › Jimmy Gotland Runt brutit
-
Jimmy Gotland Runt brutit
Publicerad av krille på 5 juli, 2004 vid 12:07Tjena Folks!
Ledsen att meddela att Jimmy bröt efter stronga 10 tim och 113 distans, innan rundningsmärket Fårö. Strongt gjort ändå med skit-tuffa förhållanden i flera dagars dyningar på kryssen över från Nynäs. Många foton tagna och även film, så det kommer nåt att kolla på framöver lovar Jimmy.
Lägger mitt Hurra ändå för Jimmy som ”var galen nog att ens försöka”
ett fetegrattis ändå till prestationen
//Krillebajsmellantarna svarade 20 år, 8 månader sedan 19 Medlemmar · 29 Svar -
29 Svar
-
Instämmer
Tummen upp för folk som får helt galna ideér och dessutom sätter dem i verket. Att lyckas eller inte kan kvitta, elogen ska gå till modet att prova. ”Resan är allt, målet är inget” som det sägs i sången.
Bra kämpat!
-
10 timmar är ett rejält surfpass. Undras hur bra han låg till när han bröt.
-
det var inte alls dåligt! själv blir man ju trött efter några vändor!
-
Han får väl skriva själv då han kommer iland, men jag tyckte det lät som om han passerat dom flesta enskrovs-båtarna (240 st) men inte rådde på trimaranerna, och att han blivit sjö-sjuk i svallen då han satt och käka på brädan
Som sagt, håller med resten en sjujävla prestation han gjort.
När jag talade med honom nyss, var han påväg hem från Sandhamn(i segelbåt), han skriver nog nåt då han orkar.
//Krille -
Nu har jag nog missat något!
Skulle Jimmy från Bolinder Strand segla Gotland Runt på Formula eller?Jag var ute vid starten men såg ingen vindsurfare vilket ifs kan bero på att det var grymmt mycket båtar ute vid Revengen. Fan va strongt gjort att ens försöka!!
Finns det någon info om uppladdningen mm?
/André
-
Klart imponerad!
Med lite team kamrater och en trevlig halvvind så så är det bara att hålla i sig nästa år…
Alåha!
Calle Nyberg
-
Jimmys kit var:
Brädor
1st Fanatic Falcon Slalom LTD
1st Fanatic Falcon Formula TT
1st Lechner ( reseverar mig för stavfel ) rundbottnad lättvindsbrädaSegel
Neil Pryde RS4 racing 11,6
Neil Pryde RS4 racing 10,7
Neil Pryde RS3 9,0
Neil Pryde RS4 speedseeker 8,4
Neil Pryde RS4 speedseeker 7,2
Och en hel skog med fenor…Jag är djupt imponerad av Jimmys bedrift och han har verkliget satt griller i huvudet på mer än en person, och då i positiv bemärkelse.
Han seglade med en puls på 140 hela tiden i motsjö med dyningar upp till 3 meter och en snitthöjd på 2 meter…
imponerande
Johan -
Varför bröt han? Var han trött eller var det helt enklet för brutala förhållanden på havet. Kunde han inte vilat lite och fortsatt? Är det inte jobbigt med fomula på havet ( nu var väl i och för sig höjdtagning viktigast med tanke på vindriktningen) då dyningarna är tuffa. Ponera att det varit västligvind, hade inte slalombrädan varit det bästa valet då?
-
Johan! inget dåligt kit det där
En team seglare och en båt med sov koj så kanske det funkar nästa år…
Fick han någon uppmärksamhet från media?
Ser fram emot lite bilder och film. -
Visst hade en slalom varit att föredra om viden varit bättre, dvs starkare och en annan riktning men nu var det ju inte så… och han bröt för det var lönlöst att fortsätta då han visste att han skulle vara tvungen att bryta då han skulle ha haft kryss på hela östra sidan om Gotland. Händerna tar mycket stryk när man kryssar i hård motsjö. Jimmpa ska ju segla i Halmstad nästa helg, och han vill gärna att händerna läker ihop tills dess, förstår att han bröt. jag hade gjort det direkt med dom vindförutsättningar det var, hade ioförsig inte kommit på tanken från början…
Men om han hade fått bättre riktning på vinden och en styrka på 9-11m/s hade han nog passerat Gotlands södra udde på samma tid.
Johan
Logga in för att svara.