Senaste nytt Forums Kitesurfing Konfen Kitesurfing Wakeboard/kiteboard

  • Wakeboard/kiteboard

    Publicerad av anonym-anvandare på 6 augusti, 2004 vid 06:51

    Hej!
    Försöker hitta en billig kiteboard för att testa med har hittat en wakeboard på claes olhsson funkar en wakeboard?
    vad är skillnaden mellan en wakeboard-kiteboard skulle vilja en rätt så stor en för lättwindskite kör med snowboard på vinter så jag vill ha en typ twintip någon som kan ge synpunkter?
    /var e vinden?

    chrille svarade 20 år, 7 månader sedan 4 Medlemmar · 4 Svar
  • 4 Svar
  • kleverboi

    Medlem
    6 augusti, 2004 vid 06:58

    Smaken är som baken….
    Men satsa på en twintip kiteboard… Finns säkert en och annan begagnad…

  • Anonym

    Gäst
    6 augusti, 2004 vid 07:18

    Det fungerar med wakeboard, men det är inte helt enkelt. Det finns ett antal trådar om ämnet, så testa att söka…

  • rambo_johnson

    Medlem
    6 augusti, 2004 vid 07:19

    chrilel har en wake, den fonkar bra, men han har byggt den själv, ska testa den idaa

  • chrille

    Medlem
    6 augusti, 2004 vid 07:35

    Wakeboards är oftast byggda för att köras bakom båt och har betydigt mer bananform än kitebrädor. Detta betyder att de planar senare och tar sämre höjd, vilket betyder att det krävs mer vind för att komma igång.
    Jag hade satsat på en stor och bred twintip byggd för kite istället.

    Min wake är en fet kitebräda 130×40 som jag satt wakebindningar på. Jewligt gött faktiskt.

Logga in för att svara.

Installera Surfzone som app?
PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

Surfzones app (PWA) har installerats.

Push notification permission blocked in browser settings. Reset the notification settings for website/PWA

Registrera dig

Använd ditt Facebook-/Googlekonto.

Eller e-post

[RM_Form id='2']

Välkommen

Ny diskussion i forum

Senaste nytt Forums Kitesurfing Konfen Kitesurfing Wakeboard/kiteboard

Du måste vara inloggad för att skapa nya diskussioner.