Senaste nytt › Forums › Vindsurfing › Resor & Transport › Australien/Nya zeeland
-
Australien/Nya zeeland
Publicerad av nordgren på 19 januari, 2005 vid 22:10Hallå, jag och flickan planerar att backpacka i Australien och nya zeeland i höst. Som vi tänkt just nu blir det att åka till Sydney först och sen vidare till NZ och luffa runt där. Så min fråga är om någon surfat i dessa vatten och har heta tips, för tre månader utan surf vill man ju inte vara och om dessutom det kan bjudas på bra förhållanden och uthyrning så måste man ju ta chansen.
Så runt Sydney, finns det bra vind där? WA är ju bra men östsidan? Och på NZ, var ska man där? Vattentemp i slutet av deras vinter? All info som ni kan komma på vore super.
Någon som vet om man kan stanna till på något bra ställe på väg hem sen? Kan man lyckas stanna en vecka eller så på Maui utan att det ska bära iväg för mycket i pris?anonym-anvandare svarade 19 år, 11 månader sedan 5 Medlemmar · 11 Svar -
11 Svar
-
Det finns en nya zealandtråd lite längre ner. Wellington är grymt blåsigt och Taranaki har bra vågsegling.
-
Tjenare,
Jag bor i Wellington eller rattare sagt Plimmerton vilket ar det den basta vindsurfing beachen i Wellington omradet.
Visst blaser det har bast tiden ar Oct-Feb, segel man anvander mest ar runt 4.2m starsta seglet jag har ar 5.3m.
Speciellt i oct-nov-dec da man kan vara ute nastan varje dag forutom nar det blaser for mycket…50knot +
Cross/Onshore jumping spot. Har nagra lankar:
http://www.deepfried.tv/default.cfm
http://www.wellingtonwindsurfers.co.nz
http://www.h2osports.co.nzOm nagon kommer ner for att vindsurfa i wellington, sag till, jag ar ute nastan varje dag…
P.S Imorgon ar det visst forutsagt 2 meter swell och 40 – 50knot+Magnus.
-
Hur kommer det sig att du bosatt dig där??!! Jobb, studier, bara surf
Verkar vara ett grymt bra ställe. -
Det finns ett neil pryde ”center” i en av dom norra förorterna till Sidney, kolla deras hemsida.
Jag var där men det blev inget surf för snubben var helt bäng och ointresserad men det kan ju ha blivit bättre, maila och fråga.
/ Calle -
jag har också funderat på att dra mig ner mot australien i höst efter avslutat gymnasium. jag hade tänkt vara nere från slutet på oktober till april. men jag har bara seglat en sommar ordentligt. hur grym måste man vara för att orka köra i 40knots? fast man kanske lär sig fort, de som bor där måste ju lära sig på nått sätt
-
Det finns manga stallen att windsurfa i Wellington omradet, tex dar nyborjare/slalom i en havs vik platt vatten och grunt,
Vindsurfing i Wellington harbour, bump $ Jump, Plimmerton vagor runt logo ute i viken pa en sandbar, sa man kan aka runt om man inte vill mota en logo hog ramp. Nar det blaser 40knot det ar bara att ta det minsta seglet (3.7m) och kora hart. -
Tjena! Jag har varit i Australien och surfat.. Det är helt ok på Centrala Stränder i Sydney, Bondi Beach!
helt klart bästa ställen är på östkusten vid GOLD COAST och Surfers Paradise den biten där hittar du alltid fina stränder med fina vågor, det är bara till att packa sakerna mate och surfa för livet
Mvh // Alexander
-
Aaaah! Fasen vad nice!
Hur är det med prisläget där nere? Kostar det mycket om man skulle bo i tex Wellington ett par veckor? Bilhyra? Misstänker att man måste ha bil för att transportera sig runt eller har de bra bräduthyrning vid en schysst strand?Hur är det med våtis? Ska jag dra med min 5/3a eller är det kanske bättre att köpa en shorty där? Vattnet är väll kallt i NZ, så jag kanske måste ha en 5/3?
Hängsele får man med i priset när man hyr utrustning va? -
Mat och dryck ar billigare an Sverige (tror jag).
Backpackers runt 100kr, dela ett hus 500kr i veckan.
Bil ar ett maste bilar ar ganska billiga att kopa, beror pa hur lange man stannar osv, hyra bil runt 200kr bensin 6kr/liter. Den anda braduthyrning i Welly ar http://www.h2osports.co.nz
Igar var jag ute 4.7 vader och anvande min 5/3 for forsta goangen i ar men kort armat hade nog got ocksa eller 4/3 har de flesta tippa pa runt 18C ivattnet nu. Fran April – October 4/3 eller 5/3 resten av aret kort armat 3/2.
Nagra priser:
Big Mac menu: 35kr
6 pack ol: 40kr
Pizza: 40kr
Expresso 15kr
Tag Welly -Plimmy 20kr
Snus finns inte!
Abbas Sill 45kr
Kul glass 10kr
Vad mer behaver man? -
Okej, ja boendepriserna lät ju inte helt blodiga iaf. Jag hade tänkt att sticka dit med tjejen några månader i höst som sagt. Jag funderar även på skidåkningen, vi kanske kommer ned september, möjligen oktober. Finns det någon skidåkning kvar då att tala om eller är det ”slushpuppy” på glaciärer som gäller? Sen på så blir det ju vindsurf man får pysla med.
Hur är det med jobb där? Kan man hitta jobb någon vecka hit och dit? -
Hej pa dig, jag bor i Byron Bay 1.5h soder om Surfersparadise. Och vindforhalandena har ar daliga.blaser kanske hyfsat 7 dagar i manaden. men du har de besta vagsurfing forhalandena har, sa kop en vagbrada o hoppa ut i det bla.
Logga in för att svara.