Senaste nytt Forums Vindsurfing Konfen Vindsurfing Försäkra utrustningen i Länsförsäkringar!

  • Försäkra utrustningen i Länsförsäkringar!

    Publicerad av callekuling på 6 april, 2006 vid 07:03

    Hejsan!

    Snacka med länsförsäkringar Älvsborg precis ang. försäkra surfutrustningen, mest mot stöld ibilen. De sa att det var någon småbåts försäkring som gällde, skulle uppge hur stor segelyta jag hade på ”skutan” + fabrikat.

    Hur har ni andra gått tillväga därute och vad har ni tecknat? Kanske ni sitter på något direkt nummmer till någon segel kunning säljare på länsförsäkringar Älvsborg?

    oscar svarade 18 år, 11 månader sedan 4 Medlemmar · 6 Svar
  • 6 Svar
  • jeppo_f

    Medlem
    6 april, 2006 vid 07:13

    När jag hörde med Länsförsäkringar sist fanns det en maxgräns för ersättningen för surfprylar. Kommer inte ihåg vad det var nu, men rätt lågt, typ 5 eller 10 tusen. Tidigare har deras regler däremot varit bra, så det är väl möjligt att dom har ändrat igen.

    Jag har Folksam, och där kan man teckna ett tillägg till hemförsäkringen. Jag har försäkrat mina prylar för ett värde av 30000, och det blev några hundralappar extra i premie varje år.

    /jeppo

  • Oregistrerad

    Gäst
    6 april, 2006 vid 07:17

    Länsförsäkringars villkor gäller bara innom norden, så ska du ut och resa så kolla med Folksam, dom sa till mig att den gäller över allt .
    Pelle

  • oscar

    Medlem
    6 april, 2006 vid 07:43

    Låt mig klargöra att de olika länsförsäkringsbolagen kan ha lite olika villkor. I Östergötland gäller försäkring även vid resa de första 45 dagarna och maxbeloppet är 20 000 kr. Så det är värt att läsa sitt eget villkor. Hos de flesta bolag kan du ladda ner ditt villkor. Småbåtsförsäkringen är ett tillägg till hemförsäkringen så det är i hemförsäkringsvillkoret ni ska titta.

  • callekuling

    Medlem
    6 april, 2006 vid 08:57

    Men om man tecknar en småbåts försäkring och de vill ha märke på bräda + segelstorlek, kan det bli lite knivigt då man oftast har flera segel och brädor. Hur har ni gjort här?

  • adde

    Medlem
    6 april, 2006 vid 09:27
    callekuling wrote:
    Men om man tecknar en småbåts försäkring och de vill ha märke på bräda + segelstorlek, kan det bli lite knivigt då man oftast har flera segel och brädor. Hur har ni gjort här?

    Jag har två utrustningar á 30.000 försäkrade i Folksam. Uppge tex märket på brädan och storleken på största seglet (men kolla för säkhetsskull vad som gäller i avtalet. oftast är det <10kvm det gäller och då spelar det inte så stor roll.

    Enklast är att köpa segel och brädor från samma tillverkare 😀

    /adde

  • oscar

    Medlem
    6 april, 2006 vid 10:59

    Enkelt, teckna till ytterligare än småbåtsförsäkring. Kostar ju bara ca 150 kr.

Logga in för att svara.

Installera Surfzone som app?
PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

Surfzones app (PWA) har installerats.

Push notification permission blocked in browser settings. Reset the notification settings for website/PWA

Registrera dig

Använd ditt Facebook-/Googlekonto.

Eller e-post

[RM_Form id='2']

Välkommen

Ny diskussion i forum

Senaste nytt Forums Vindsurfing Konfen Vindsurfing Försäkra utrustningen i Länsförsäkringar!

Du måste vara inloggad för att skapa nya diskussioner.