Bättre att hyra… Finns två svar på det. Det ena är att det alltid är trevligt att ha sina egna prylar på ett okänt ställe, och att enstaka surfcenter kan ha rätt sunkiga prylar. Iofs brukar det sällan vara sunkiga prylar på t.ex. Club Mistral, men man vet aldrig. Brädorna kan i alla fall vara hala av att folks solskyddskräm rinner ner och bildar en hinna på brädan.
Det andra svaret är det ekonomiska. Brädfrakt kostar ofta som 3-4 veckors brädhyra och har man rejäl otur så kan brädorna gå sönder, så om plånboken bestämmer så kollar man om hyran för den aktuella perioden är billigare än fraktkostnaden eller inte.
En sak att tänka på är att hängselelinor inte alltid ingår i hyran. I alla fall var det så förr, det kan ha ändrat sig, men jag brukar alltid ta med ett par linor utifall att.