Senaste nytt Forums Kitesurfing Konfen Kitesurfing Högsta kitehoppet?

  • sourra

    Medlem
    4 december, 2007 vid 11:12

    Högsta hoppet med en 18 kvm som gjorts i lättvind är 5 m. I övrigt tror jag det är svårt att mäta exakt men jag kan tänka mig att avsiktliga hopp på 15-20 meter görs lite nu och då i rätt förhållanden. Kanske är det högre än så, det får någon av old-schoolrävarna svara på. Men generellt sett är det så att känns det som att man kör 30 knop så går det 15 och känns det som att man hoppar 4 meter så är det som regel 2 =)

  • krillan82

    Medlem
    4 december, 2007 vid 12:06

    @sourra 432357 wrote:

    Högsta hoppet med en 18 kvm som gjorts i lättvind är 5 m.

    WÖRD… Vem kan sourra syffta på tro 🙂

  • nic

    Medlem
    4 december, 2007 vid 14:57
    Spray;432353 wrote:
    Vad är den högsta luftfärden som gjorts med kite? DVS det högsta hoppet

    Högsta luftfärden och högsta hoppet är inte samma sak.

    nic

  • spray

    Medlem
    4 december, 2007 vid 16:43

    @nic 432398 wrote:

    Högsta luftfärden och högsta hoppet är inte samma sak.
    nic

    OKey förklara skillnaden

  • gadget

    Medlem
    4 december, 2007 vid 17:52

    Vad jag sett så har Jessie Richman någon typ av ”hang-time-rekord”

    [YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=utbiNJxm9uQ&feature=related[/YOUTUBE]

    och detta klippet är väl något inofficiellt rekord (utan bräda dock)

    [YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=aRspDM0cK8w[/YOUTUBE]

    Vetifan om hans ofrivilliga hopp inte har längre hang-time 😀

  • cortex

    Medlem
    4 december, 2007 vid 18:20

    Högsta luftfärden = djävligt högt. Många snowkitare har hoppat eller flugit hang utför grymt höga stup. Dessuom har folk både hoppat ut från luftballong och Paraglider med kite.
    Högsta hoppet = från vattenyta (antar jag att du menar). Om man rampar på en fet våg och har väldigt mycket tryck så kan man komma rätt högt. Sourra var nog tämligen rätt ute där.
    Sedan har vi ju folk som sugits upp av termiksläpp i vikar o liknande och kommit betydligt högre… många av dessa folk har tyvärr slutat på sjukhus eller 6 feet under efter återkomsten till terra firma.

    /Kaj(Tech)

  • sourra

    Medlem
    4 december, 2007 vid 18:31

    Tycker nog att både Jesse Richman’s och Eric Eck’s ”bedrifter” inte kan räknas eftersom det onekligen är termik med och busar i båda situationerna.

  • eagletech19

    Medlem
    4 december, 2007 vid 18:49

    @Spray 432353 wrote:

    Vad är den högsta luftfärden som gjorts med kite? DVS det högsta hoppet

    Tjenare

    Skulle säga att dom högsta ”riktiga hoppen” ligger på 20-30 meter.
    Men jag tror inte storleken på vågen är avgörande utan en perfekt vinkel på kite och bra spänn i linorna innan avstamp. Timing i avstampet har otroligt stor betydelse i riktigt höga hopp.
    Av egen erfarenhet hoppar man högst med en kite runt 7-10 m2 men då har man inte lika lång hängtid som med en 12-14 m2 kite.

    Jag har gjort några av mina högsta hopp med en 9 m2 Cabrinha Crossbow2. Det var under en downwind då jag var uppe vid min gode väns kite när han låg still med kiten uppe vid kl 12 . Dvs ca 25meter och då var vågen som jag hade som avstamp ca 1.5meter och vinden ca 18-20m/s.

    Det är en riktigt go känsla och hoppet blir väldigt harmoniskt eftersom man verkligen flyger och kan planera landningarna perfekt.

    Ha en go kväll/Roger

  • nic

    Medlem
    4 december, 2007 vid 18:50
    Spray;432423 wrote:
    OKey förklara skillnaden

    Alltså, Eric i sista klippet ovan hoppar ju inte. Termik lyfter honom helt enkelt. Även klippet innan är termik inblandat.
    På snö ”flyger” Chasta m.fl. från bergstoppar. Då blir höjden över marken snabbt extrem. Man kan även ”hanga” dvs flyga på dynamisk vind (som pressas upp längs en bergssida/kulle) och då kan man teoretiskt flyga så länge det blåser. Höjden kan bli upp till dubbla hangets höjd.
    Jag tycker att högsta hopphöjd är en ointressant fråga eftersom de flesta på detta forumet inte känner igen termik om den så biter dem i stjärten. Och termik är fusk och oberäkneligt på låg höjd med kite.
    Jag skulle gissa att högsta hopphöjden med laminär, ”ren” luft men med stora vågramper är runt 15 meter. Utan vågor kanske 10. Dvs hopp som en duktig kitare kan göra om igen mer eller mindre på beställning med rätt förutsättningar.

    nic

    Chasta förresten
    [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EJMgPku-efY&feature=related[/youtube]
    mer på youtube…
    [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=j2EnQJGRyP4[/youtube]

  • spray

    Medlem
    4 december, 2007 vid 23:08

    Men fy fan!

    Kan man kontrollera kajten när man bara följer med upp sådär? Verkar skitfarligt, killen som följde med upp över land i det där klippet ovan gjorde ju illa sig som fan, tur han överlevde…

    Det är ju en kite, ingen fallskärm!

  • gh0st

    Medlem
    5 december, 2007 vid 01:21

    Killen gjorde det inte med mening =) Tror inte han hade tänkt att använda den som en fallskärm, lika lite som en vindsurfare som blir spetsad av sin mast hade tänkt att använda masten som en piercing. Det var ett resultat av en serie olyckliga händelser, en olycka.

  • oaxen

    Medlem
    5 december, 2007 vid 07:50

    Hej hej!

    kan inte låta bli att förundras över risken att en fallerande länk kan få obehagliga följder. Såg en YouTube-film med Ruben Lenten(?) som drog på riktigt höga lyft med ganska grunt vatten under sig. Det räcker ju med att en lina brister och han är borta. Ännu läskigare att se snowkite i alperna där de ligger bra högt över marken under flygningarna.

    Har en kite samma hållfasthet på delarna som en fallskärm eller paraglider?

  • nic

    Medlem
    5 december, 2007 vid 08:25
    Oåxen;432526 wrote:
    Hej hej!

    kan inte låta bli att förundras över risken att en fallerande länk kan få obehagliga följder. Såg en YouTube-film med Ruben Lenten(?) som drog på riktigt höga lyft med ganska grunt vatten under sig. Det räcker ju med att en lina brister och han är borta. Ännu läskigare att se snowkite i alperna där de ligger bra högt över marken under flygningarna.

    Har en kite samma hållfasthet på delarna som en fallskärm eller paraglider?

    Ozone som Chasta använder gör även flygskärmar och har arbetat mycket och framgångsrikt för säkerheten i den sporten. Chasta byter linor väldigt ofta vet jag men som du säger så räcker det med att en lina/infästning fallerar och så är det ju inte på varken flyg- eller fallskärm. Belastningen per lina är avsevärt mindre och dessutom har man nödskärm i bägge dessa sporter. Materialen är ungefär samma annars.

    nic

  • oaxen

    Medlem
    5 december, 2007 vid 08:42

    Har det inträffat några olyckor där en lina eller infästning brustit och ”piloten” dråsat i backen? I Sverige?

  • spray

    Medlem
    5 december, 2007 vid 10:45

    Kite måste iallefall vara ett av de billigaste sätten att få flyga. Säkert också ett av de farligaste…

    Kan man kontrollera kiten när man flyger omkring sådär? Det ser lite okontrollerat ut på filmerna, draken åker hit och dit och en del landningar ser jäkligt hårda ut

Sida 1 av 3

Logga in för att svara.

Installera Surfzone som app?
PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

Surfzones app (PWA) har installerats.

Push notification permission blocked in browser settings. Reset the notification settings for website/PWA

Registrera dig

Använd ditt Facebook-/Googlekonto.

Eller e-post

[RM_Form id='2']

Välkommen

Ny diskussion i forum

Senaste nytt Forums Kitesurfing Konfen Kitesurfing Högsta kitehoppet?

Du måste vara inloggad för att skapa nya diskussioner.