-
Pumptekniker?
På cribbens sida så står det att man ska pumpa seglet så att man för bakhanden framåt samtidigt som man skotar in.
På andra ställen har jag läst och hört att man ska föra seglet i en vingrörelse, och avsluta med att skjuta fötterna framåt efter ett par pumptag.
Andra säger att det räcker med att rycka lite i riggen.
När jag pumpar så tycker jag att jag mest sabbar farten.Om jag står still eller nästan så kan jag utan problem pumpa mig framåt med vanliga vingrörelser. Men det är när jag ska pumpa för att komma upp i planing som det falerar och det slutar med att det går långsammare än innan.
Cribben tror jag det var som menade att man skulle stå långt bak.
Men jag antar att det skiljer på olika brädor: Freeridebrädor, Slalomspett och Formulabrädor är ju olika på många sätt.Vad är rätt på en slalom där man nästan kommer upp i planing genom att långsamt finjustera grejerna?
Logga in för att svara.