Senaste nytt › Forums › Kitesurfing › Konfen Kitesurfing › Var tillverkas kitesen?
-
Var tillverkas kitesen?
Publicerad av norrman på 12 oktober, 2008 vid 19:52Vart tillverkas alla kites? Är det på samma ställe eller har de olika märkerna egna fabriker?
norrman svarade 16 år, 5 månader sedan 16 Medlemmar · 38 Svar -
38 Svar
-
Skulle tro att de flesta märken tillverkas på en eller ett par olika fabriker i Kina.
Ozone har dock en egen fabrik (i Vietnam?)Rätta mig om jag har fel!
-
Caution har en egen fabrik där andra ledande märken hyr in sig.. ligger i Sri Lanka.
-
Zilversurfarn;507634 wrote:Skulle tro att de flesta märken tillverkas på en eller ett par olika fabriker i Kina.
Ozone har dock en egen fabrik (i Vietnam?)Rätta mig om jag har fel!
Okej, intressant. Det finns ingen hemsida så man kan läsa lite mer om det?
-
Alla stora märken tillverkar i två fabriker i Kina (förutom Ozone som sagt). Båda har bra ordning på tillverkningen, en av dom har en lite shifty boss. (Han tillverkade en gång en jävla massa extra kiter utav en framgångsrik modell från en kund som han sen sålde själv). Tror det ska finnas en tredje fabrik där, men är osäker. Sen finns ju några mindre, som funkar lite som ”segel-loft”, ex Blade.
Cution har egen tillverkning
Ozone har det också, det stämmer bra att det är Vietnam. Här är en film därifrån: http://www.flyozone.com/kitesurf/en/downloads/videos/v2008/_41178/
(Undrar varför inget annat märke velat visa sin fabrik också?)Lite andra frågor som kanske är intressanta i ämnet: Hmånga fabriker som gör tyget som kvalitetskiterna sys av (två) eller fabriker som gjuter själva bommen (en) 🙂
-
Okey, dom som är återförsäljare här i sverige är det märket eller tillverkarna dom har ”kontrakt” med?
-
dunno about naish, but I am sure cabrinha have their own place
-
skotten;507682 wrote:dunno about naish, but I am sure cabrinha have their own place
Har Cabrinha en egen fabrik?
nic
-
Nån som vet var i Kina fabrikerna ligger. Har bröder i ShangHai o Beijing med kontakter på den enorma ”sidomarknaden” .
JB -
Naish, Cabs, SS och North tillverkade sist jag hörde nått om det i samma fabrik. Men det är ju en öppen marknad så det behöver inte stämma längre. Det är ju inte alls omöjligt att Cabs ägarna har ägarintressen i någon fabrik. Dom äger rätt mycket. (Brasklapp för helt kocko bakgrundsinfo hos mig här).
JBI. Kolla china kite, det är ett resultat på den markanden.
De flesta butikerna i Sverige är Importörer och har då agenturen för märket. Alla stora märken gör det mesta av sin egen utveckling, så det är ganska logiskt.
Med undantag för ett märke så är agenturerna exklusiva och det finns många märken. Jag tycker inte det verkar finnas plats för en traditionell Distributör/ÅF-modell här i Sverige så det är ganska logiskt att en butik är ett märke, eller vice versa.
Du kan också ta in ett märke, det finns väll typ minst 10 som ingen importerar än 🙂 -
Cautions fabrik är rätt jäkla stor. 5 andra stora märken tillverkar sina kites där… Bl.a North. Och som sagt, fabriken ligger i Sri Lanka så du får nog kolla upp dina källor lite bättre Mjölkis. :smirk:
Jag fattade inte riktigt denna mening:
”Lite andra frågor som kanske är intressanta i ämnet: Hmånga fabriker som gör tyget som kvalitetskiterna sys av (två) eller fabriker som gjuter själva bommen (en) ”
Skulle du kunna dekoda den en smula för mig? Menar du att det bara är två fabriker som gör ”kvalitetskiter”? Eller att det bara finns två ”kvalitetskiter” på marknaden? Och vad är ”kvalitetskiter” för något? Vilka märken anser du platsar i det begreppet och vilka gör det inte?
/Kaj(Tech)
-
Jag menar att Teijin och Dupont säkert står för 90% av allt tyg som används i kiter, gissar 100% av alla som nämnts i tråden använder deras Nylon och/eller Dacron.
Jaha, då vet jag bättre till nästa gång. Då är det tre fabriker i alla fall då. Hur länge har dom gjort dom då?
-
Hur är det med den där Cobra-fabriken i Thailand som tillverkar i storts sett alla vindsurfingbrädor och en hel del segel har jag för mig. Tillverkar inte dom kites också? Tror de är nära anknutna till NielPryde så det kan ju vara där Cabs tillverkar sina isf.
Vad innebär en kitefabrik egentligen? En stor ren lokal med ett gäng symaskiner?
-
Nu överstiger du min kompetens i ämnet. Det står ju fabrik på dörren. Jag trodde det skulle räcka?
(om 422 inlägg är jag Poh-Bah, tur jag är sjuk och har tråkigt. Sen blåser det idag när jag är sjuk, och på torsdag- samtidigt som jag gör en DK resa. Min vecka suger! )
-
Då jag jobbade med Cobra syddes freedom’s vindsurfingsegel där i en extremt liten lokal. Jag tror inte att de syr någonting nu. Brädtillverkning skiljer sig mycket från segelmakeri.
En bra segelmakare på Siri Lanka tjänar ungefär 3 kr i timmen. Sitter en svensk segelmakare lite länge på dass så kostar detta lika mycket som en siri lankisk segelmakare en vecka. Inte lätt att konkurera med.
Beträffande duktillverkning så tänk då på hur få fabriker som tillverkar den kemiska sörjan man gör fibrerna av.
Logga in för att svara.