Senaste nytt › Forums › Kitesurfing › Konfen Kitesurfing › biltema epoxy
-
biltema epoxy
Publicerad av ziik på 13 mars, 2009 vid 22:29Ska till att göra lite reparationsarbete…
Tänkte bara höra om det är någon som använt biltemas epoxy. Om den duger till enklare handläggning eller om den rent av är kass.
nisse_surf svarade 16 år sedan 9 Medlemmar · 10 Svar -
10 Svar
-
Jag laminerade in nya fotstroppspluggar med deras lamineringsepoxi (icke att förväxla med snabbepoxi!) o det funkade utmärkt
-
Biltemas epoxi är kass, den är mjukare än alla de sorter jag använder som lim (hållfastheten är sämre än NM:s billigaste epoxi). Det är tillräckligt om du ska klistra fast pluggar, för att det just inte är mycket mer än ett lim, men räkna inte med att Biltema-epoxi är något att använda för att göra kvalitetslagningar.
-
Tack svenne, misstänkte att det var nått lurt i görningen då den typ inte alls fäste på aluminium när jag testade lite. Kanske duger till att blanda spackel dock. Nu när jag har en slatt över från testrundan.
-
Köp west system epoxy enkel att dosera och det är det viktigaste när det gäller epoxy.
Endest lite fel på blandningen och du får en kass egenskap.
Finns att köpa på skeppsahndlar mm och finns i mycket små förpackningar och även stora. -
Jag gjorde ett nosskydd till tjejens fina lätta bräda och det blev ok. 8 lager glasfiber eller så. Fast det är väl inget jag skulle bygga en ny bräda av. Tog ett par dygn innan den var helt stel och torr men sen har nosskyddet funkat. SVenne har ju höga krav men som fullagning eller så kan den väl funka.
Magnus
Logga in för att svara.