-
Gamla skylten om regler i Apelviken?
Troligen har det varit uppe till diskussion om den gamla skylten i viken förut men borde det inte nämnas något om kitesurfing om denna skylt ska stå kvar? Ser man denna först så kanske man inte letar efter en annan som handlar om kitesurfing.
Turister som kommer och läser om windsurfing and other activitis kan ju lätt tolka in kitesurfing i det, eller?
För övrigt känns den rätt ouppdaterad.
Var denna med i diskussionen när VSK pratade om skyltar med kommunen?
Kanske en enkel klibba med text kunde sättas dit, det finns gott om vitt utrymme för att komplettera om skylten nu ska stå kvar, nåt i stil med:
Kitesurfing forbidden daytime (10.00-18.00) in june-aug, see the other sign
eller nåt i den stilen.Jag har pratat med några stycken som kört på olämpliga tider i sommar, flera av dessa har varit utomsocknes och de har sett ut som frågetecken när de fått veta att anlednignen till att de var typ ensamma kiteare på vattnet är detta förbudet.
Jag har även fått fråga om var det är tillåtet att köra istället. Finns det tydlig information om att tex Björkäng är tillåtet så kanske några till undviker att köra bland badande.
Logga in för att svara.