Senaste nytt › Forums › Kitesurfing › Konfen Kitesurfing › Peru film strapless
-
Peru film strapless
Publicerad av arild på 9 oktober, 2009 vid 10:47Lite film ifrån Peru Lobitos mm ingen vidare kvalite och ganska lång men men kolla om du orkar, fick till slut klippt ihop den.
[ame=”http://www.vimeo.com/6943892″]Wave Kite in Peru, Strapless on Vimeo[/ame]
hugeo svarade 15 år, 5 månader sedan 12 Medlemmar · 18 Svar -
18 Svar
-
Såg riktigt skönt ut, får kanske lägga in ett stop på min planerade sydamerika resa…:)
-
Gött Arild!
Blir det någon Sanyo-kamera med till Indo eller? Skulle gärna vilja se lite film därifrån i vattenvinklar.
-
Dom var slut i vbg så jag får köpa en i götet innan jag drar skall försöka lösa lite film
Quote:Gött Arild!Blir det någon Sanyo-kamera med till Indo eller? Skulle gärna vilja se lite film därifrån i vattenvinklar.
-
Arild;582448 wrote:Dom var slut i vbg så jag får köpa en i götet innan jag drar skall försöka lösa lite film
Balineser är billiga och stadiga på handen om man häller i dom en kapsyl arak.
-
Mmmmmmums!
Dit vill jag rätt snart:-).
Underbara förhållanden för en goofy wave junkie du, men emellanåt undrar man ju varför du släpar runt på kiten i dom förhållandena;-). Visst, man tar sig förbi dåliga sektioner osv… Antar att det blev en hel del äkta surf också, he he.Rätt stor bräda va? Antar att det var pga att du just skulle vågsurfa också eller?
Annars så klagar ju alla på min gamla semigun för att den är så lång 6.6 (eller vad det nu var det stog i stringern en gång i tiden), men faktum är att den är riktigt skön att köra även med kite, speciellt när det blir lite större än vanligt. Tycker det blir mer surf och stabilare skär mm, bara rockern är den rätta.Vad tycker du är dom ultimata måtten på en kitevågis för vågor som typ enkel gubbe?
-
Yann! ja det får bli någon indo local, sista jag hyrde en att fota surf hade han bara massa bilder på tjej rövar.. men det är ju gött med 😉
Nicco!
jag tror det var en 6`5 semi gun ganska smal funkade fint att vågsurfa den med.
nu kör jag en webber 6´4 och tycker längden är perfekt funkar även kanon för surf.
många kör små brädor här hemma. tycker inte man skall köra mindre än 6`2 -
Har en Webber Afterburner 6’4″ till salu. Kolla min signatur.
-
Fy fan va jag blir sugen på att dra dit. Den vågen e ju hur lång som helst.
Någon som vet vad det kostar att ta med surfbräda på flyg(KLM)?
-
Larssa;582573 wrote:Fy fan va jag blir sugen på att dra dit. Den vågen e ju hur lång som helst.
Någon som vet vad det kostar att ta med surfbräda på flyg(KLM)?
Flyg till Ecuador och ta bussen över gränsen det blir billigare.
-
va fan lite väl EGO film, var fan e skipp? inte bra att åka til lPeru om man vill ha kvar nått kitesug efteråt.
Logga in för att svara.