Senaste nytt Forums Vindsurfing Konfen Vindsurfing Lund wakfest – Lunds första wakeboardtävling!

  • Lund wakfest – Lunds första wakeboardtävling!

    Publicerad av babilidoo på 15 april, 2010 vid 07:15

    Den 13 maj kommer Lunds Extremsportsällskap genomföra Lunds första Wakeboardevent någonsin, i ”Sjön sjön” vid LTH.

    I sjön kommer Wakeboard och Wakeskateåkare dras med hjälp av en wakeboardwinch över hopp och rails och förhoppningsvis göra en hel del spektakulära hopp och trick.

    Runt sjön kommer det finnas ett antal sponsortält där det kommer att hända en del jippon, delas ut gratisprylar m.m., mat och dryck kommer att finnas och även Lunds egna Baywatch.

    Tävlingen kommer att inledas i olika discipliner bland annat bästa åk, snyggast vurpa och skönaste utstyrseln, tänk er kycklingdräkt…åkarna själva väljer vinnarna. Till varje disciplin kommer exklusiva priser att delas ut som t.ex. kite – och vindsurfingkurser.

    Tävlingen är öppen för alla som vill deltaga, onsdagen 12 Maj kommer det finnas möjlighet till provåk.

    Om ni vill deltaga i tävlingen skickar ni ett mail till Philipwerner88@hotmail.com och anger namn och telefonnummer. Kostnad per deltagare uppgår till 50 kr. Ni betalar på plats och anmälan kan också göras onsdagen 12/5 då vi testkör winchen

    mer info på facebook: http://www.facebook.com/event.php?eid=111473968883106&ref=mf

    Hälsningar Lunds Extremsportsällskap

    jonteasu svarade 14 år, 11 månader sedan 3 Medlemmar · 2 Svar
  • 2 Svar
  • alexasu

    Medlem
    15 april, 2010 vid 08:52

    Detta kan bli precis hur fett som helst!

  • jonteasu

    Medlem
    15 april, 2010 vid 08:55

    Sjukt bra ursäkt för att sitta ute vid sjön sjön och dricka öl på torsdag också.

Logga in för att svara.

Installera Surfzone som app?
PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

Surfzones app (PWA) har installerats.

Push notification permission blocked in browser settings. Reset the notification settings for website/PWA

Registrera dig

Använd ditt Facebook-/Googlekonto.

Eller e-post

[RM_Form id='2']

Välkommen

Ny diskussion i forum

Senaste nytt Forums Vindsurfing Konfen Vindsurfing Lund wakfest – Lunds första wakeboardtävling!

Du måste vara inloggad för att skapa nya diskussioner.