Senaste nytt Forums Övriga Branschnyheter Kite-camps i Portugal!

  • Kite-camps i Portugal!

    Publicerad av farbrorfraz på 12 mars, 2012 vid 16:16

    Nu kör vi igång med sommaren!

    Vi följer upp vår grymma sommar förra året och kör vidare med kitecamps i Esposende, Portugal.

    Kom ner och besök vårt kite-center i den idylliska och blåsiga fiskarbyn Esposende i norra Portugal. Vi har en kitehus redo för gäster ca 200 meter från Centret. Där kan man välja att bo med andra i flerbäddsrum eller boka ett eget rum med dubbelsäng. Kök och alla andra bekvämligheter finns för våra gäster.

    Centret ligger 100 från hamnen där vår båt tar er till spoten. Båten fungerar sedan som rescue för skolan och våra gäster. Vi har en kitespot som erbjuder säkert plattvatten i floden med mycket yta, samt atlantkust med vågor på andra sidan sandbanken!

    Centret har allt som behövs, varma duschar, förvaring av kites och brädor, liten shop, kiteuthyrning, SUP-uthyrning. Vi kan även utföra enkla reparationer av kites, så att ni håller er på vattnet hela semestern!

    Esposende är en mysig fiskarby som erbjuder en genuin upplevelse av portugisisk lantbygd blandat med sommarpulsen från Porto. Området är en populär semesterort för portugiserna och därför erbjuder byn många barer och restauranger utan att vara ytligt och turistanpassat. Här finns inga stora hotellkomplex eller horder av tyskar/engelsmän, däremot har byn Portugals enda Pacha-diskotek.

    Eftersom byn ligger i norra Portugal (norr om Porto) är temperaturerna i luften humana även mitt under sommaren. Atlanten är något kallare här uppe vilket ger fantastisk termik med vind nästan varje dag under sommarmånaderna. Esposende och grannbyn Viana do Castelo är kända för att vara blåsiga ställen.

    Läs mer om Camps och vår spot på http://www.kiteandgo.com/

    Vill ni komma i kontakt med oss, maila till info@kiteandgo.com

    Vi ses på stranden!

    Mvh
    Anders Modin – Kite&Go!

    farbrorfraz svarade 12 år, 9 månader sedan 1 Medlem · 1 Svar
  • 1 Svar
  • farbrorfraz

    Medlem
    22 maj, 2012 vid 19:21

    Nu har vi lite nya Camp-alternativ uppe på sidan!

    Make your own camp

    Bygg ditt eget camp, dvs boka in precis det antal nätter och de extra grejor du vill ha så att semestern blir helt skräddarsydd. Läs mera här!

    4-Friends n’ Family

    Vi har även hittat ett riktigt grymt lägenhets-hotell! Samla ihop några polare eller ta med familjen och njut av en egen lägenhet med pool, tennisbana, bar, gym och till och med bastu. Laga maten hemma i det fullt utrustade köket eller glid ut på byn för lite portugisiska specialiteter.
    Läs mer om lägenheterna och de olika paketen här!

    Ställ gärna frågor här eller skicka ett mail till mig på anders@kiteandgo.com

    Vi ses på stranden!

    Mvh
    Anders Modin – Kite&Go!

Logga in för att svara.

Installera Surfzone som app?
PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

Surfzones app (PWA) har installerats.

Push notification permission blocked in browser settings. Reset the notification settings for website/PWA

Registrera dig

Använd ditt Facebook-/Googlekonto.

Eller e-post

[RM_Form id='2']

Välkommen

Ny diskussion i forum

Senaste nytt Forums Övriga Branschnyheter Kite-camps i Portugal!

Du måste vara inloggad för att skapa nya diskussioner.