Senaste nytt Forums Vindsurfing Konfen Vindsurfing Val av bräda

  • Val av bräda

    Publicerad av mannemaniac på 18 augusti, 2014 vid 06:38

    Hello, Jag är i startgroparna för att återuppta min vindsurfing, körde hårt på 80 talet med bla sjunkbrädor 🙂
    Men det har hänt en hel del sen dess, nu är brädorna väldigt breda…
    Har ni tips?
    Kör i stockholms skärgård, vind: 4-10m/s, ej vågor, tycker om att köra rakt fram och att svänga, väger 85kg, vilken volym? Har hört att det finns en ”Stockholmsbräda” vad är det, vet att det ofta är byigt.
    Tips på segel tas emot tacksamt också.
    Är ingen prylnisse utan vill att det ska vara stryktåliga grejer som det går fort att sätta ihop, inget meck….

    sailortrash svarade 10 år, 7 månader sedan 3 Medlemmar · 2 Svar
  • 2 Svar
  • pgvirtual

    Medlem
    18 augusti, 2014 vid 07:48

    Du behöver en stor 75-82 cm bred freeride, eller Freerace, och två segel (freeride/Freerace) varav det större är 8,5- 9,0 m2 och det mindre 6,5-7 m2. Med den här utrustningen täcker du det mesta, men planar tyvärr ännu inte i 4-5 m/s.

    Alla större tillverkare har bra brädor och segel i den här storleksklassen. T.ex. http://www.robertoriccidesigns.com/shop/fire-storm-ltd-v2/ och http://www.severnesails.com/freeride-sails/severne-ncx-0

  • sailortrash

    Medlem
    18 augusti, 2014 vid 09:44

    vill du plana i 4 m/s (vilket är astråkigt tycker jag) och ändå köra samma grejer upp till 10 m/s så ska du köpa en formula och en 11 m2. om du är riktigt hetsig och vill komma ut i verkligen 4 m/s så ska du även ha en 12 m2. brädan och fenan funkar neråt 8-9 m2…men sen blir brädan för stor.

    har jag stadiga 5 m/s så sticker jag ut på min formula. den utrustningen är ca 10 år, moderna grejer går igång lite tidigare och har diverse andra fördelar. det brukar ge mig ca 20 dgr på vattnet. min 125 l freeride och 7.5 brukar ge mellan 5-10 dgr..mellan april till typ november..jag är normalt aktiv skulle jag säga…åker runt i bli i bland och försöker sno en dag på helgen trots familjens sura miner…

Logga in för att svara.

Installera Surfzone som app?
PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

Surfzones app (PWA) har installerats.

Push notification permission blocked in browser settings. Reset the notification settings for website/PWA

Registrera dig

Använd ditt Facebook-/Googlekonto.

Eller e-post

[RM_Form id='2']

Välkommen

Ny diskussion i forum

Senaste nytt Forums Vindsurfing Konfen Vindsurfing Val av bräda

Du måste vara inloggad för att skapa nya diskussioner.