Senaste nytt Forums Vindsurfing Resor & Transport Bra vindsurfingspot Bohuslän

  • Bra vindsurfingspot Bohuslän

    Publicerad av josefin på 17 januari, 2008 vid 10:41

    Hejsan!

    Har ni tipps på några bra vindsurfingspots längs Bohuskusten? Måste man ta sig ända ut i skärgården för att få bra vind? Finns det många klubbar att vända sig till?

    Ha det så gott!
    Josefin

    rip svarade 17 år, 1 månad sedan 5 Medlemmar · 5 Svar
  • 5 Svar
  • lars_k

    Medlem
    17 januari, 2008 vid 17:12

    Det finns en klubb i Lysekil, kolla deras spotcheck:
    http://surf.to/brofjorden
    För fler spots kolla http://www.ytspanning.se/spotviewer.asp
    Haby är najs exempelvis. Ligger strax norr om Smögen.

  • andersbq

    Medlem
    17 januari, 2008 vid 17:51
  • rip

    Medlem
    24 januari, 2008 vid 10:13

    Jo, vi har en klubb i Lysekil där medlemmarna främst kommer från området Göteborg till Hunnebo.
    Området runt Lysekil kan vara lite svårtillgängligt, särskilt om man är nybörjare. I Fiskebäcksvik (vid Preemraff) har vi klubbstugan vid en badstrand och sommartid är det flera som surfar här (på vintern bara vi eldsjälar då det är kuling på SV).
    I uddevalla är vi betydligt fler som surfar och det kommer folk från Trollhättan, Vänersborg och Göteborg. Här är det platt och flera fina ställen som är lättillggliga, särskilt Mollöbukten, längst ut i Byfjorden på norra sidan, på SV med stådjup (var själv där häromdagen).

    Hör av dig när du är på G så kan jag nog guida dig rätt. Var bor du?

  • jeppepeppe

    Medlem
    26 januari, 2008 vid 15:29

    Bor i Vänersborg och letar själv efter spots som inte ligger så långt borta. Var ligger Mollöbukten, hittar inte den på Eniro? Har du fler förslag på spots som ligger närmre Vänersborg?

  • rip

    Medlem
    28 januari, 2008 vid 08:35

    @Jeppepeppe 441017 wrote:

    Bor i Vänersborg och letar själv efter spots som inte ligger så långt borta. Var ligger Mollöbukten, hittar inte den på Eniro? Har du fler förslag på spots som ligger närmre Vänersborg?

    Hej!

    -Mollöbukten: S-SV, vid SV får man lägga sig lite längre ut då det läar längst in bakom Mollön. Lätt att hitta bra med parkering och riggplatser.
    -Stången: S och NV, svårt att hitta och lite svårtillgängligt
    -Kroken: V-SV, tryggt ställe där man kan stå i hela bukten, det är kort sträcka men man kan dra utanför udden och få ganska fina vågor vid hård vind. Bra med parkeringsplatser.
    -Sunningen-Sund: V-SV, O-NO, ganska kort sträcka men funkar bra som freestylespot, vid O kan man köra ända bort i Sundviken och få ganska fina vågor. Parkeringsförbud, bilen ställs vid kroken efter riggning.
    -Rödön (Lindesnäs): V-SV, O-NO, lång sträcka men blir då lite ojämn vind men funkar bra med lite större segel och särskilt om man gillar slalom. Lätt att hitta bra med parkering och riggplatser.

Logga in för att svara.

Installera Surfzone som app?
PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

Surfzones app (PWA) har installerats.

Push notification permission blocked in browser settings. Reset the notification settings for website/PWA

Registrera dig

Använd ditt Facebook-/Googlekonto.

Eller e-post

[RM_Form id='2']

Välkommen

Ny diskussion i forum

Senaste nytt Forums Vindsurfing Resor & Transport Bra vindsurfingspot Bohuslän

Du måste vara inloggad för att skapa nya diskussioner.