Senaste nytt › Forums › Vindsurfing › Konfen Vindsurfing › En era är över…
-
En era är över…
Publicerad av ian på 3 mars, 2007 vid 21:46… och jag känner mig så rotlös.
Nej, blir inga mer göttiga kebabhäng i soffan medan Atte fasar över alla juniorer som stökar ner hans butik. Inga fler sagostunder runt brädstället där Jillde gett oss så många visdomsord.
Jag tror att jag talar för hela StylepimpZ när jag säger att en stjärna på vår natthimmel av hopp har slocknat. Vill dock passa på att tacka för alla år som den funnits där och med sitt ljus ledit oss hem säkert när våra cykellampor slagits sönder av fyrtioåriga vandaler i Fiskebäck.
Vila i frid.
” won’t you help to sing, these songs of freedome,
cause all i ever had, redemption songs, redemption songs”
-Bob Marley, redemption songOregistrerade svarade 18 år sedan 22 Medlemmar · 31 Svar -
31 Svar
-
hmmmm…… okej….och nu gäller de bara att hitta nån som bryr sej!???
-
@surfslusken 367982 wrote:
hmmmm…… okej….och nu gäller de bara att hitta nån som bryr sej!???
Det var ju tydligen inte så svårt..
-
Jag bryr mej. En surfshop mindre i GBG är ju trist.
SP tar över Gaastra och Tabou… -
Då är det ju guldläge att öppna en butik i GBG! När var götet surf-butiks-löst senast?
-
Super trist!! Tyvärr är kundunderlaget rätt begränsat i Sverige vilket medför att små nischade butiker inte klarar sig. Färre butiker medför sämre konkurrens och därmed sämre priser för oss kunder (SP får i princip monopol och de är inte speciellt kända för att ge bra ”deals”). Som tur är finns det några riktigt bra web-affärer i Tyskland som man får börja testa……
-
Trist men bra för min plånbok!
Dags att damma av Janne Ekman igen kanske?
-
Knatte
Gäst4 mars, 2007 vid 10:56@Speedjanne 367997 wrote:
Trist men bra för min plånbok!
Dags att damma av Janne Ekman igen kanske?
Jag han kanske är godkänd att ha firma igen nu, efter några år off-side :tongue: Han var ju en duktigt säljare, men kanske inte lika bra på ekonomi om jag fattade allt rätt:smile:
-
Mycket tråkigt!
Kan ju trösta dig Ian med att vi till våren har en vi ny klubbstuga där vi kan Hänga å äta kebab & Förhoppningsvis ta en varm dusch efter surfet,snacka med massa goa gubbar Atte kommer ju garanterat att dyka upp..”Den Nya Eran”
-
Har hört rykten om att Stadium ska börja sälja North Och F2 prylar och då finns det ju en butik i gbg!
-
???
Stadiums egna Everest är ett svinbra märke! Snygga, mycket prisvärda kvalitetsprylar. Är o har alltid varit nöjd med dessa. Så cut it.
Warp må vara billigt o enklare, men jag tror inte det är särskilt dåliga prylar. -
Tråkigt, var ju alltid bra service och tid för prylsnack där… :frown:
-
Det var trist!
Är alltid bra med en butik nära vattnet -känns ju inte så cool att sätta
sig i bilen med våtdräkten på och åka in till city för att köpa en reservdel i en butik där andra kunder går omkring i finkläder och fnyser åt en…Tackar killarna på companiet för den tid som var och lyckönska dem med
det de gör i framtiden.
Logga in för att svara.