Senaste nytt › Forums › Kitesurfing › Konfen Kitesurfing › Få bort bruten skruv i brädan??
-
Få bort bruten skruv i brädan??
Publicerad av hbgkitare på 9 juni, 2006 vid 13:39Skruven gick rakt av när jag skulle skruva ut en skruv till stropparna, så nu sitter halva skruven kvar i brädan. Någon som kan ge lite tips på hur jag kan få bort den!
//Marcus
jonaish svarade 18 år, 8 månader sedan 12 Medlemmar · 16 Svar -
16 Svar
-
Borra två småhål vid sidan av varandra
Stoppa i två spik eller borr av samma dimension som hålen är borrade i. Ta tag med en tång och vrid… -
if you dont have a drill, make a mark so that you can get a screwdriver to grip on the end of the bold and unscrew it (much easier to drill it out though)
-
Tack för tipsen, skall testa att borra ut skruven. Se om jag kan hitta en borr i ett stativ så blir det nog bäst!:shocked:
-
Fan va trist.. Hatar rostfritt, det är mjukare och skjuvar sig lätt. Samma problem när man drar åt saker för hårt på båtar, allra helst i fall underlaget till skruven inte är exakt 90 grader från skruven. Du har säkert inte mer än något enstaka varv kvar i hålet. Innan du börjar försöka skruva ur den så kan det vara idé att knacka på den med en hammare och nått långsmalt så att den lossnar ifall den klämmt fast sig själv i gängorna. (Det finns föresten specialverktyg för det där på Claes Ohlsson och båthandlare. Man borrar ett hål i mitten där man skruvar ner en vänstergängad skruv… Sen fortsätter man skruva tills skruven är uppe, jag skulle nog försöka med ett sånt först)
-
Milkman wrote:(Det finns föresten specialverktyg för det där på Claes Ohlsson och båthandlare. Man borrar ett hål i mitten där man skruvar ner en vänstergängad skruv… Sen fortsätter man skruva tills skruven är uppe, jag skulle nog försöka med ett sånt först)
Grisk*k brukar dom kallas, tror dock inte det är namnet dom använder på CO.. 🙂
Tror inte dom kostar många kronor och brukar funka utmärkt.
fördelen med en sån istället för att bara borra ur skruven är ju att du slipper skada gängorna.
Har själv inte haft problem vid användning av sånna men vet att de kan kan bli problem eftersom dom trycker ut skruven i gängorna så den sätter sig ännu hårdare (om du förstår hur jag menar).. -
Grispitt heter dom!
Använder dom ganska ofta, funkar riktigt bra men man får passa sig så dom inte går av för då är man i deep shit.
En riktig skruvutdragare är bättre men dyrare. -
ta lite 5-56 innan du skruver!!….har hört att diesel ska gå jävligt bra oxå att ha på…
testa något av det här
Skär en skåra i skruven, sen pröva med skruvmejsel…skruva på två muttrar om de går å ta sen en skiftnyckel å skruva upp…
svetsa på en annan skruv på den, sen är det bara att skruva….
spraya på massor av 5-56 och låt stå några timmar sen försöker du med polygrip…
spänn fast den bit som är kvar av skruven i ett skruvstäd! sedan skruvar du bara på brädan…
-
Griskuk, is way to go, men kör på lite 556 först, smörjer , löser …..
Problemet är att man är “snål” vid till verkning och använder mässning eller liknande och två metaller trivs ofta för bra ihop.
Går det iaf åt h, borra igen typ 10 mm och försänk från båda sidor, fyll med plast och fiber. Borra igen, försänk, till rätt dim. (M5) och kör genomgående underifrån.
Gud luckovitch
/LA -
jonaish wrote:svetsa på en annan skruv på den, sen är det bara att skruva….
du tror inte det kan skada brädan?
skulle det funka bättre på fenor tror du, de är ju inte lika värmekänsliga.
-
budokai wrote:jonaish wrote:svetsa på en annan skruv på den, sen är det bara att skruva….
du tror inte det kan skada brädan?
skulle det funka bättre på fenor tror du, de är ju inte lika värmekänsliga.
ta typ silvertejp lr något bra runt där du ska svetsa så de inte blir så skadat..
iaf något som inte tar fyrrr 😉det är oxå en fråga om man kan svetsa….. kan man svetsa så skulle de nog gå bra…
fenor och annat skulle de nog oxå kuna gå bra….
………..fixa en bild så man ser hur skruven sitter…………….
-
kör till biltema å inhandla detta Skruvutdragarsats, 20 delar det absolut bästa du kan fixa det med,,,billigt å bra ,skadar nada
-
Köp en ny bräda för faen!
Den ar ju gratis ändå 😉Go for hardcore!!
Waves V-flex
-
jona….. det materialet du svetsar i brukar inte bli varmt då eller? Inserten lär nog bli tillräckligt varm för att det ska bli väldigt dumt.
Om du inte vet om det så kanske du bör veta att man rekommenderas ta ut mattor mm ur en bil innan man svetsar golvet för att det annars kan börja brinna.
Logga in för att svara.