-
Nån som sett min dygnsrytm?
Jag måste ha tappat den. Fan vad många surfdagar man missar på att vakna för sent. Och andra som blev mindre än de kunde ha blivit.
Som idag. Lämnar lägenheten vid 16-tiden (solen gick ner 15.12 idag). Ute på Görväln med 7.8 och gamla RRD:an runt 17. Kör nån timme, ringrostig som fan. Raceprylar är fel prylar när man inte har seglat på toklänge. Även om draget bara är halvdant och fötterna inte registrerar nåt okontrollerat sprattlande från brädan så blir man sketrädd man ser hur fort vattnet rör sig, det lilla av vattnet som går att skönja i mörkret. Efter några vändor skotar jag in och då försvinner som vanligt ”överriggad”-känslan, men fan vad mycket roligare det hade varit om det hade varit ljust. Eller för den delen, om jag hade seglat var och varannan dag under hösten, då hade lite mörkersegling bara varit skoj.
När jag sen traskar genom Jakobsbergs centrum kläms vinden ihop mellan husen så det blir lite ansträngande att gå mot vinden. Fan, seglade jag 7.8 i det här?
Och Da Kine CWM värmer utan tvekan bra, men de värmer nog ännu bättre om man inte låter dem ligga kvar i väskan när man sticker ut.
Logga in för att svara.