Senaste nytt › Forums › Vindsurfing › Konfen Vindsurfing › När kommer den j***a vinden?
-
När kommer den j***a vinden?
Publicerad av apelbapel på 28 maj, 2010 vid 06:52-Är det islänningarna som ligger bakom detta oxå? Har inte varit ute en gång än, (slutet maj), panikkänslorna börjar komma!!!
pgvirtual svarade 14 år, 9 månader sedan 7 Medlemmar · 8 Svar -
8 Svar
-
Inte föränn jag hunnit inhandla en ny X6 400 mast hoppas jag ;-)..
-
imorgon förmiddag verkar ju vara någonting! 9-12 m/s västligt.
-
Salt i såren: I Helsingfors hade vi fint 10 m/s före i går eftermiddag. Bara ett par timmar, men med bra timing räcker det. 🙂
-
Det går att hitta vind om man håller järnkoll på vindmätarna men jag håller med om att det är ovanligt skralt denna vår. Trots det 22 m/s i tisdags… http://15dagarmaui.blogspot.com/2010/05/dag-29-apelviken-med-22-ms-i-byarna.html
/sinker -
Håller med, det var verkligen survival surf den sista timmen; 4.1 var alldeles för stort i 23 m/s….. Man lyckades verkligen tajma in vindpeaken mellan 6-8 på morgonen! Nu är det banne mig dags att inhandla ett 3.7 då det är riktigt surt att flyga omkring på vattnet utan att kunna göra ngt vettigt på vågen. Framförallt dessa ”stora” dagar då vågorna är som störst och trevligast. Det går liksom inte att gnälla på för lite vind OCH för mycket……men oj vad det var kul den första timmen! Btw Sinker, kul med bloggen!
-
Jag tror jag talar för alla som surfar i våra insjöar:
Sluta klaga! Gör nått åt saken istället (gå upp ett steg och skaffa 5,3 som största segel? :tongue:).
-
surfmeister;614417 wrote:Nu är det banne mig dags att inhandla ett 3.7 då det är riktigt surt att flyga omkring på vattnet utan att kunna göra ngt vettigt på vågen.
Jag har ett segel till dig, ett 2007 Icon 3.8 i bra skick. Ska lägga ut det på Sälj snart men PM:a om du är intresserad.
/sinker
-
Mera salt: Helsingfors levererade idag igen utmärkta Slalomförhållanden 🙂
Logga in för att svara.