Senaste nytt › Forums › Kitesurfing › Konfen Kitesurfing › Post deleted by KonfMaster
-
Post deleted by KonfMaster
Publicerad av naish_suger på 17 september, 2005 vid 12:13eddie svarade 19 år, 7 månader sedan 19 Medlemmar · 46 Svar -
46 Svar
-
Många kitefabrikat har skarvade linor vid 20 m vid leverans.
Men om de inte är skarvade borde det gå bra att göra som du skrev.
Fly Surfer har en bra manual för detta, ”SPLICING MANUAL”:
-
Kan tillägga att jag gjort enligt FS manual mha en schysst kompis och det har fungerat perfekt.
-
Du kan bara klippa av dom o strunta i att sy osv. Jag har klippt och gjort en egen ögla på själva linan, klart!
-
Nä, Naish är ju hemskt…
Har gjort likadant som Anna. Funkar perfa!
-
det fungerar lika bra o göra så som Anna säger, så slipper man sy o greja.
-
Svar till:
/f.d Naish användare o tur är det.
[/ QUOTE ]
fan Patrik går du på lugnande eller är du bortrest? Nåt skumt i görningen här.
-
fd. Naish åkare? innebär ju att han lärt sig med bra grejjor!!
äh va fn är det så otroligt stor skillnad på de större märkena eg? promota på men som jag i tidigare inlägg sagt ingen(!) jag träffat har sagt att deras grejer är dåliga oavsett va det nu åker med för prylar.
välj pga design, åk o ha kul!! -
Era krakar, splajsa dom som på bilderna. Det är det fetaste. Jag och en mystisk man vid namn Noa splajsade linor som sjutt i vintras. Det är det senaste!
-
Ha Ha vilket stolpskott är det som döljer sig här bakom denna användaren?
Mina teorier Rambo,Mathias,Sam,Sidpiraya fast han brukar iofs vara tjej i sina alias någon som har några andra gissningar?Det viktiga för alla som inte känner till Steffos egenheter så kan man ju bara vara säker på en sak allt som dessa alias uttalar sig om är helt felaktigt och det är det enda som är rätt med deras trådar men ibland kan dom vara riktigt roliga. Men att svärta ner användare eller kite märken visar ju bara vilken misslyckad typ man är och inget annat dessutom anonymt så då är man alltså dessutom en fegis!
-
Nej då jag tackar för all den fina reklamen för varför snacka skit om något som man inte känner sig hotad av?
Det är ju ganska vanligt att mindra oftast helt okända märken försöker sälja sig genom att snacka skit om konkurenterna.
Dom flesta känner väl till detta och vet att det är just dom allra bästa märkena som blir utsatta för sådant så det är ju fin reklam alla visste ju inte innan att Naish grejor är bland det bästa man kan skaffa sig.
Dessutom så modererar jag inte längre så det är andra som sköter detta och dessa användare blir aldrig långlivade för hur många är intresserade av desinformaion och inte information? Det är det enda denna typen av användare sysslar med. Det är ju egentligen ingen skillnad utanför nätet vissa är skitstövlar och andra inte!
Logga in för att svara.