Senaste nytt › Forums › Vindsurfing › Konfen Vindsurfing › Prognos Haga park!
-
Prognos Haga park!
Publicerad av tsurf på 9 maj, 2010 vid 21:00Blir det någon sjöbris under Kristi Himmelsfärd helgen? Ser tveksamt ut just nu.
sebbe87 svarade 14 år, 10 månader sedan 10 Medlemmar · 10 Svar -
10 Svar
-
Hänger gärna på denna tråd!
Vad tror ni om möjligheterna till vind?
Prognosen som ligger nu ser tunn ut på vindfronten. -
Jag har för mig att det var samma sak förra året (dåliga prognoser), men väl på plats så blev det bra surf varje dag.
Man hoppas ju att det ska bli bra. 100 mil enkel är ju en bit att åka… :-/ -
Enlight;610895 wrote:Jag har för mig att det var samma sak förra året (dåliga prognoser), men väl på plats så blev det bra surf varje dag.
Man hoppas ju att det ska bli bra. 100 mil enkel är ju en bit att åka… :-/Jag vet att vi associerar bra surf/vind med olika segelstorlekar beroende på var i landet man befinner sig.
Så, vilka segelstorlekar kunde man köra med förra året?
-
Jag körde 6.8 första dagen (var där redan på söndag) och 5.7 resten av dagarna med undantag för någon tillfällig timma med 6.8 …. har jag för mig… Vet att det blev surf varje dag i alla fall och att det bara var första dagen som var lugnare med en mera desperat surfsession (Vägde då ca 82kg och körde med en 100l JP Freestyle).
…jo… blev även några timmars strandsittande/vila i slutet av veckan då jag inte riggade om till midre segel pga ökad vind… -
Enlight;610908 wrote:Jag körde 6.8 första dagen (var där redan på söndag) och 5.7 resten av dagarna med undantag för någon tillfällig timma med 6.8 …. har jag för mig… Vet att det blev surf varje dag i alla fall och att det bara var första dagen som var lugnare med en mera desperat surfsession (Vägde då ca 82kg och körde med en 100l JP Freestyle).
…jo… blev även några timmars strandsittande/vila i slutet av veckan då jag inte riggade om till midre segel pga ökad vind…Låter ju helt sanslöst bra, en sån helg vill man ju helst inte missa!
Och om de nu inte skulle blåsa e ju Öland helt underbart ändå! -
Det var många som missade detta i fredags,
Lite svårt och bedömma höjden på den där, men det är en bra bit ut det bryter. Knäppte bilden med en 5 årig liten kompakt Ixus och på norra öland. Låg runt 19 i medel ett tag!
I lördags blåste det 13, hade en bra session med 5.4:an fast choppen låg på en vidrig vinkel så jag vågade inte gasa fullt. Visst är det en kul ö 😉
-
2fast4u;610974 wrote:Kenta…va säger spåkulan?
För tidigt att säga än
Men prognoser brukar inte stämma på öland
Vet ett år då prognosen var 2-4 sekm verkligheten blev 27m/s
Ett helt träningsläger fick flytta till Växjö
Idag var prognosen 6 sekm men verkligheten blev över 11m/s
Lördag söndag ser ju bra ut
Återkommer -
Bra kenta att du håller ställningarna!
Vi vill inte missa vårens händelse
Logga in för att svara.