Senaste nytt › Forums › Vindsurfing › Konfen Vindsurfing › Rullsand – hur hittar man dit?
-
Rullsand – hur hittar man dit?
Publicerad av anonym-anvandare på 10 april, 2001 vid 17:54Hej alla!
Hur hittar man till Rullsand från Stockholm. Har nån en bra vägbeskrivning dit?Tänkte försöka dra dit nån gång i sommar.
Tackar på förhandJohnny surf!
ponta svarade 24 år sedan 3 Medlemmar · 3 Svar -
3 Svar
-
åk bara mot Gävle och Skutskär , sedan i Skutskär är du nästan framme bara att fråga om vägen…10min.
vooodo
-
Följande info finns på ÖWC:s hemsida, avdelningen övrigt, spotinfo:
”Inskickat av: Christer O
Bästa vindriktningar: NV/N/NO
Vågförhållanden: 2-3 m
Allmän beskrivning: Dalälven rinner ut i bottenhavet strax nordost om Älvkarleby och här ligger några långgrunda sandstränder och det blir ett sandrev ett par hundra meter ut från stranden. Det krävs att det blåser minst 9-10m/s för att det ska bli hyfsat, vid nordostlig kuling kan det bli 3 m högt och riktigt kul. Det finns tre stora stenar att hålla reda på, fråga locals. De syns väl och håller man utanför dessa är det bara sandbotten.
Vägbeskrivning: Kör till Rullsands havsbad, in förbi vägbommen och sedan fram till Brämsand.”
Lycka till!/Seasurf
P.S. Kolla gärna på theyr.is. innan du sticker för att ha någorlunda hyfsad koll på om det blir vind. D.S. -
Kör E4 mot Gävle. När det är 2-3 mil kvar till Gävle så ska du svänga höger in på en väg mot Älvkarleby. När du kommer till Älvkarleby ska du följa väg 76 mot Skutskär o Gävle. Innan du kommit till Skutskär ska du ha sett en skylt till höger där det står Rullsand. När du är framme vid Rullsand så för du leta efter öppningar i bommarna för att kunna köra in och rigga nära vattnet och slippa gå 200 meter med prylarna.
Logga in för att svara.