Senaste nytt Forums Vindsurfing Konfen Vindsurfing Storlek på segelsiffror

  • Storlek på segelsiffror

    Publicerad av donpedro på 12 mars, 2008 vid 10:24

    Hej jag undrar hur stora segelsiffror man ska köpa. Finns det några riktlinjer, va kör ni med?

    swe-496 svarade 17 år sedan 2 Medlemmar · 1 Svar
  • 1 Svar
  • swe-496

    Medlem
    12 mars, 2008 vid 19:01

    Minsta tillåtna för bräda enligt KappSeglingsReglerna.
    Är båten/brädan under 3,5m lång ska minsta höjden på siffrorna vara 230mm och minsta avstånd mellan tecken och till segelkant ska det vara minst 45mm.

    Detta är det som står i reglerna. Det finns alltid undantag. Klassregler t e x. Vindsurfingsegel kan ju vara rätt små. Har man svarta siffror på en vit botten (t ex ett enda stort klistermärken med siffrorna skrivna på) så får man sätta siffrorna på samma höjd på båda sidor av seglet. M a o klibba mot klibba.
    Ska man bara tävla inom Sverige behöver du bara ha på ena sidan – Styrbordssidan då.
    Har man inte en enda stor klibba att sätta i seglet så ska siffrorna på styrbordssidan sitta högst.
    Man kan ha SWE för sig om det inte skulle få plats med SWE och siffrorna på rad. Då ska SWE stå över siffrorna.

    Jag har förut om åren klippt ut siffror ur något som kallas hyllplast. Finns att köpa på löpmeter hos välsorterade färghandlare, kostar inte mycket per meter, de är dessutom markerade med ett rutmönster på baksidan.

Logga in för att svara.

Installera Surfzone som app?
PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

Surfzones app (PWA) har installerats.

Push notification permission blocked in browser settings. Reset the notification settings for website/PWA

Registrera dig

Använd ditt Facebook-/Googlekonto.

Eller e-post

[RM_Form id='2']

Välkommen

Ny diskussion i forum

Senaste nytt Forums Vindsurfing Konfen Vindsurfing Storlek på segelsiffror

Du måste vara inloggad för att skapa nya diskussioner.