Senaste nytt › Forums › Vindsurfing › Konfen Vindsurfing › surfare i falkenberg
-
surfare i falkenberg
Publicerad av anonym-anvandare på 24 oktober, 2001 vid 08:45Jag undrade här en dag om det finns surfare i Falkenberg,
man hör ju talas om Halmstad med sitt Ringenäs, Vilshörad och DogShitBeach
och Varberg med Apelviken och Träslövsläge.
Men nästan aldrig om Falkenberg, finns där surf och surfare eller ?surfordie svarade 23 år, 4 månader sedan 4 Medlemmar · 9 Svar -
9 Svar
-
Visst finns det surfare i Falkenberg. Lärde mig vindsurfa där i mitten av åttiotalet. Då var vi ett gött gäng på säkert 25 pers med klubb, klubbstuga, kurser, fester och tävlingar. Flyttade därifrån 91. Nuförtiden är surfarna decimerade till kanske 10 st (bra helger på sommaren). Katergorierna är allt från 50-åringar med stil och prylar från åttiotalet till unga förmågor med brinnande intresse och moderna prylar.
Förhållandena kan bli ganska bra. Skrea Strand vid grottan är en hygglig spot som funkar på alla riktningar mellan S och NV men bäst på V. Vågorna är hyggliga men lugnare än Apelviken och Halmstad.
Falkenberg kan behöva en liten uppryckning vad gäller vindsurfingen. Jag försöker att ta mig dit och inspirera ”the locals” då och då och se hur det går för de nya förmågorna.
/Falkenbergaren som flyttade till Götet
-
Skulle vilja veta om klubben har brädförvaring vid stranden isåfall är det ju helt perfekt.
-
Tror inte att det gamla klubbhuset används av surfarna längre utan har nog blivit någon form av lager för kommunens skottkärror.
Är det ingen från Falkenberg som konfererar på denna saiten??? Någon som var med på Jesus tid kanske?
/Falkenbergaren som blev Göteborgare
-
jag brukar köra i långasand strax söder om f-berg! kan bli riktigt bra…
jake -
Här kommer en bättre beskrivning av långasand…
Kommer du från f-berg så kör du mot Heberg. Sen kör du över järnvägen och åker tills du ser en skylt mot boberg. sväng dit (höger) och snart ser du långasand infarten.Stranden är som namnet avslöjar lång och det ligger ett antal sandbankar ut i viken som generar sjyssta hopp- och ridvågor. funkar i allt från nordväst till sydväst.
ha det bra!
jake
Logga in för att svara.