-
US-Box på Freestyle, köpa vilken fena? Hur trimmar man, vart ska fenan vara
Nu har jag blivit med min första ”lilla” bräda, en 99l freestyle Starboard Flare. Det är US-box på den vilket jag inte haft förut. Jag kör 4,5 – 5,3 – 6,5 segel.
Drake Crossover är den fena som föjer med som orginalfena, 24cm. Starboard rekomenderar 22-28cm för 99litarn. Jag fick inte med någon fena så kollar runt lite.Jag har fått tag på en beg. Drake Crossover 22cm som jag tror blir en bra minsta fena för mig. Blir bra till 4,5 och 5,3 också när jag väl lärt mig köra.
Behöver jag större fena också?? Något som passar till 6,5 och mer freeridekörning än ren freestyle. (På min 120 liters freeride är det stor skillnad på att byta fena samtidigt som jag byter segel)
Och den stora frågan, vart ska jag skruva fast fenan? Det har varit så enkelt med Powerbox..
Är tumregeln långt bak för speed och långt fram för freestyle/wave, eller helt enkelt i mitten bara!? Ska man passa den mot bakstroppen?
Logga in för att svara.