Senaste nytt Forums Vindsurfing Slalom, Speed & Racing Vad är det för segel?

Taggad: 

  • Vad är det för segel?

    Publicerad av carl-r på 12 september, 2007 vid 18:30

    Jag har köpt ett äldre räsersegel. Undrar om nån vet vad det är för modell, eller vad det är tänkt att likna iallafall. Kan kanske vara nåt som Anders B har kört på.
    Det är ett Simmer och är 8.8. Ska riggas på en 520, 34. (Finns ingen stämpel men det är textade siffror och kan ju inte vara nåt annat än storlek och mast)
    Finns ett segelnummer S-10 som har fått tillägget Z senare verkar det som. Bör man tejpa ett kryss över segelnumret eller vad är bäst?
    Jättenöjd med seglet, lättseglat och känns stabilt. Passade mycket bra ihop med min Equipe II en solig höstdag. 😀

    carl-r svarade 17 år, 6 månader sedan 3 Medlemmar · 9 Svar
  • 9 Svar
  • kinetic

    Medlem
    12 september, 2007 vid 18:32

    Ser ut som ett ”SC 6” eller så…Ett segel från typ -95/96 e min gissning

  • rasmus_w

    Medlem
    12 september, 2007 vid 19:14

    SC3, SC4 eller SC5 eller nån prototyp. Anders tävlade på de seglena mellan -95 och -98 plus minus nåt år. Segelsiffror brukar gå att riva loss.

  • carl-r

    Medlem
    12 september, 2007 vid 20:09

    Ett eller två år nyare än min bräda altså. Tack för hjälpen! 😀
    Vem designade de här SC-seglen förresten?

  • rasmus_w

    Medlem
    12 september, 2007 vid 20:15

    Thomas Persson.

  • carl-r

    Medlem
    12 september, 2007 vid 21:32

    Grazie! 🙂

  • Knatte

    Gäst
    13 september, 2007 vid 19:44

    Bör vara ett Simmer SC5 och årsmodellen -98. Det finns inga segel som heter SC6, då Anders tävlade med CR-2 -99 och från -00 så hette seglerna Pro-race.
    Kollade gamla SP-kataloger och det fanns bara SC5 som hade 8.8 kvm segelstorleken. Om inte texten är tryckt så det är säkert ett proto eller tävlingssegel från -98.

  • carl-r

    Medlem
    13 september, 2007 vid 22:27

    Ännu mer info. 🙂 Kul! Tack!
    Det är väldigt minimalistiskt på detaljer och mastfickan är bara tunn förstärkt (ripstop typ) polyesterväv, finns ingen dragkejda eller snyggdetalj nånstans alls, så det är nog ett racesegel. Påminner mycket om skillnaden mellan butiksskidor och de riktiga tävlingsslalomskidorna. Hoppas det håller ihop ett tag till nu bara. 🙂

  • rasmus_w

    Medlem
    14 september, 2007 vid 05:06

    Det ser i alla fall ut att sitta sömmar i seglet. Vissa av Anders protosegel satt bara ihop med tejp.

  • carl-r

    Medlem
    14 september, 2007 vid 07:26

    Japp! Sytt är det tack och lov 🙂

Logga in för att svara.

Installera Surfzone som app?
PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

Surfzones app (PWA) har installerats.

Push notification permission blocked in browser settings. Reset the notification settings for website/PWA

Registrera dig

Använd ditt Facebook-/Googlekonto.

Eller e-post

[RM_Form id='2']

Välkommen

Ny diskussion i forum

Senaste nytt Forums Vindsurfing Slalom, Speed & Racing Vad är det för segel?

Du måste vara inloggad för att skapa nya diskussioner.