Senaste nytt › Forums › Vindsurfing › Konfen Vindsurfing › Var sätta i i Västerås?
-
Var sätta i i Västerås?
Publicerad av thomme på 19 oktober, 2008 vid 09:10Hej
Har börjat jobba i Västerås och tänkte ta med brädan för lite surf efter jobbet vid 4-5 tiden var sätter man bäst i vid S eller SV vind? Gärna östra sidan av mälaren.yomoooo svarade 16 år, 5 månader sedan 6 Medlemmar · 11 Svar -
11 Svar
-
Sväng höger direkt efter att du kört över bron. Parkera så långt in på parkeringen som möjligt vid det gamla fotbollsmålet. Sen är det bara att gå ner till den lilla stranden (ca 50-60 meter). Dock kan nog chansen att få sällskap vara större om du kör på Framnäs nere vid Jollekappseglarna så här års. Där finns det även möjlighet till förvaring m.m.
-
Utan att veta hur många som seglar norra Björnön nu förtiden säger jag ändå norra!!! Lokala förhållanden gör att du har 2-3 m/s mer där och betydligt bättre hoppvågor! Bästa vindriktningen är sv!
-
var det några ute idag? Vi har lagt in våra brädor för säsongen.. funderar dock på kape verde över nyår 🙂
-
Körde en timme nere i hamnen, guppigt och halvkass vind. Åker till björnön på onsdag.
-
Tyvärr har jag opererat axel för snart två veckor sedan så jag har inte möjlighet att köra nå mer i år, Armen i mitella två veckor till och sen försiktig träning och tyvärr inte nå surf.
Du kanske känner till att vi har en kamera och vindmätare nere vid Framnäs
http://webb.solpanel.se/storm/
Ganska strippad sida för att man ska kunna köra den i mobilen ocksåMvh Stefan
-
kom till björnö imorgon så slipper du köra själv.
jag tänker säjlv sticka iväg lite tidigare från jobbet, om du kör vid jkv vid sv får du oftast köra med lite större segel.
-
Körde en timme på lunchen med bra tryck i 6,2 och freewave. Helt ok tidvis byggde det riktigt fina vågor. Får se om man hinner med lite till efter jobbet idag.
-
Jag tänkte köra på dagen imorn på JKV, verkar inte som det blir nåt mysväder men både windfinder och windguru spådde 7-8 i medel 🙂
Jag kör på dagen (ca 10 & framåt), åker iväg med tåg på kvällen. Någon som vill haka på?
Edit 31/10 kl 10:10:
Åker ner till hamnen nu och är på vattnet större delen av dagen, haka på om ni vill. Verkar blåsa ordentligt iaf 🙂
Logga in för att svara.