

jfr007
Forumsvar skapade
-
tror sl78an blir alltför stor med sextre, tyckte själv den definitivt blev det redan med sjunoll fullt ladd. för mina 74 kg var åttasex sweetspot. men smaken är som baken
-
Mag, tack. Beställer man då från Gong franska sidan? http://www.gongsup.com/-GONG-SUP-Bamby-.html?lang=fr
-
Grabbar, jag måste låna tråden för jag ska ha en SUP och detta är en djungel.
Vågseglat och kört slalom i snart 30 år, men nu är det dags.
– Uppblåsbar går bort. Skulle få krupp om den flexar.
– Aldrig rigg på min SUP. Inte barn eller hund heller.
– Vill ha en lätt bräda som kan användas för att främst fånga lite småvågor längs Skånes kuster och som – om vågorna är kassa – funkar som motionsplattform för att se vad som finns bakom udden. Eftersom det är min första SUP så kanske lite stabilitet inte är helt fel.
– 69 kg, 179 cm, 8 procent fett och inte helt otränadHar web-surfat runt både här och på andra ställen. Trodde ett tag att jag skulle ha en Gong men nu vet jag fasen varken in eller ut. Vissa är ju på typ 275 liter och på andra ställen ska man ha kroppsvikt plus 5 till 15 kg. Djungel…
Hjälp! så ses vi på vattnet.
Jonas
-
Prognosen ser lite risig ut ?
-
Är det någon som lyckats se ett program för eventet? Jag menar info om när registreringen är öppen och typ hur många race de kör varje dag och särskilt den sista.
Den pdf som finns på windmags hemsida är sådär informativ.
-
@LarsD 718671 wrote:
Riktigt cool tävling! Tror att det är 28/5 – 1/6/2014.
Tror likadant. Vill minnas att det alltid är under Kristi Flygare. Klart intresserad av att åka iår men måste få det att stämma med annat event också.
Ni som åkt ner innan berätta gärna hur anmälan funkar. Krav Läkarundersökning osv. Var det inte jubileum nästa år svårt få plats?
-
jfr007
Medlem9 november, 2013 vid 09:57 som svar på: Fråga vad du vill om speed – så svarar Lüderitz!Kul med multitalanger och flera projekt hos AB!
Man undrar varför just Frankrike har kulturen att få fram några av de coolaste projekten (senast Groupama C och nu hör vi om AB 100 knop projekt))? Visst vi har inte Concord i ryggen men vi har rätt bra track-record i flygindustri för att vara en liten nation. Dricker vi för lite vin? -
NS plat topp 490 har jag liggande.
pm aCa sl58 -12 som ny, bytes mot sl62 el 66
-
Att det blåst mindre iår än normalt är rena fakta. T ex Enligt Dansk 20års vindstatistik vilket är vad de flesta svenska vindkraftbolag använder för att normera och budgetera sin produktion. Rent statistiskt kommer det således att blåsa utav bara h… resten av 2013.
-
@detskavakul 716759 wrote:
Det är inte hårdheten i AC-vingarna som är intressanta, det är tjockleken på på profilen som skapar mer lyft/driv framåt utan att öka sidkraften lika mycket. Kan man skapa en windsurfingrigg som är planare på lovartssidan än på läsidan har den potential att bli snabb. Förutsatt att den inte blir för svårkontrollerad.
Visst men då ska du komma ihåg att för att få ut max ur en sådan profil så bör du kunna justera sektionerna på ett kontrollerbart sätt, minst i bukfunktion och i twistfunktion. Det kan inte vara i närheten av realistiskt att kunna hantera det på en rigg som vi håller i händerna och när hela segeltekniken egentligen enbart går ut på att vi skotar in eller ut samt vinklar riggen framåt eller bakåt. Ska vi därtill ha något system som ändrar sektionerna uppe i en vinge så att det twistar rätt? Time will tell kanske kan de auto-twista som ett bra race-segel och ja profilen är tjockare men gode gud vilket meck.
-
@Luwa1111 716748 wrote:
… frågan är väl hur kul det va?!
Exakt. På så lång tid har det hänt INGENTING. Inom vindsurfing bör tilläggas.
-
Jag ska inte upprepa vad jag skrivit tidigare på detta forum, men i kort kan sägas att vi har ett kulturproblem som innebär att vi inte utmanar. Vi står still utvecklingsmässigt. På sikt är det ett jätteproblem och det är ju bara att titta på medelåldern på Slalom-speed forumet så fattar man att det kommer bli riktigt illa på sikt. Det är inte attraktivt att hasa runt med en plastpinne och tygtrasa om man kan segla dubbla hastigheten med mindre effort (se videon nedan).
Jag saknar någon tillverkare som tar utmaningen på allvar och provar nya tankar. För helvete, kolla den här videon med foilande boards och inse att vi måste agera nu (jo jag vet det finns försök med surfbräda men det är för lamt – duger inte). Kolla kryssvinkeln också.
Fråga mig inte hur det ska fungera i tång… Nån får lösa det.
Hårda vingar tror jag f ö vi kan sluta tänka på för riggarna är redan nu väldigt stabila. Problemet är kaviation och brädan. Världens första serieproducerade foilande tvåmanskatamaran lanserades f ö igår.
Vi står still. Fokus nu!!
-
@tobhed 716636 wrote:
Kolla kartorna och tråden på kitesektionen så inser ni snart att ni kan sluta spana och reka
Idag är det söndag och följaktligen vilodag så jag ska inte uppvigla. Men. Så ingen här har kört snabbare än 30+ på svensk motorväg därför att man kan få böter eller t o m fängelse? Det enda underliggande intresse jag kan respektera i just detta fall är fåglar, sälar, musslor osv men fan inte inkompetenta byråkrater som kör för sakta i innerfilen i en Fiat Punto utan katt. Det lär nog hursomhelst dröja innan någon surfar Måkläppen (vem vet med nuvarande havshöjning får våra barnbarn knappt se den) men reka och drömma kan vi väl fortsätta göra. Sen om någon realiserar så tycker jag det mest går på kontot liberalism och jag ställer gärna upp som bollplank och sponsor.
Dessutom verkar just foilande carbonkattor hanteras annorlunda i regelverket… så jag tror det löser sig ändå.
Badboy
-
Jo nog är vi några som kikat på både södra (Måkläppen) och norra delen av Skanör/Falsterbo-sträckningen över åren. Sand ligger som bekant inte stilla så det förändrar sig mellan åren. Hade gärna sett ett speed-rekord med skånsk flagga så jag fortsätter spana. En personlig reflektion från 2013 är att jag just iår har svårt att tro att Måkläppen är godis godis eftersom kanten/dynerna är högre än vad man tror. Det är beträdnadsförbud större delen av året och galna fågelskådare hela året, men bör vara görbart utan fängelse under december-januari. Om vi tänker södra kanten på Måkläppen så är det i år jävligt grunt vid normalvatten går knappt att komma runt 0-200 meter från kanten även med motorn i luften med ribben. Tror mer på norra spetsen ”Nudistmekkat”.
Slutligen vi får komma ihåg att förbudet för Måkläppen finns där av en anledning. Nyfikna sälar som faktiskt tumlar runt båtens för och turkos vatten. Det är en galet häftig miljö vars bevarande vi alla vill skydda så bruka det med omdöme alldeles oavsett farbror blå.
-
Mats du får alltid ta min om det inte är snö. Begriper inte hur den fungerar ändå för surf. Enda applikationen som jag klarar är att räkna fallmeter i Kanada.